Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 08-02-03, 22:02
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας συγχαρητηρια για το ¨μπουκομενο¨ σου L.caeruleus ... εχω πει πολλες φορες στο παρελθον οτι ειναι αδυνατο να καθορισει κανεις το φυλο ενος L.caeruleus με βαση την εξωτερικη εμφανιση του και μονο και να που επαληθευομαι και παλι! Το ποσο εντονη ειναι η μαυρη ριγα η το χρωμα του δεν εχουν καμια απολυτως σημασια! Χαιρομαι επισης που καταφερες να λυσεις το προβληματακι συμπεριφορας στο ενυδρειο σου (εστω και προσωρινα ) και ελπιζω ολα να σου πανε κατ ευχην! Οσο για το Red zebra για το οποιο ρωτας κοιτα να δεις τι πληροφοριες σου εχω! Μετα την ακομη προσφατη ανακαταταξη των ειδων σε νεες οικογενεις ειδων πολλα απο τα ειδη Pseudotropheus πηγαν στην ομαδα ειδους (οικογενεια αν προτιμας) Μaylandia οπως για παραδειγμα το γνωστο μας Ps.zebra (blue) το οποιο εγινε Maylandia callainos! Φαινεται ομως οτι τα πραγματα εγιναν λιγακι πιο περιπλοκα ακομη στην περιπτωση του Ps.red zebra καθοτι πλεον το βρισκω πολυ συχνα και σαν Maylandia estherae αλλα και σαν Metriaclima estherae! Αν και τωρα τελευταια διαβασα σε ενα αρθρο οτι τελικα επροκειτο για δυο διαφορετικα ειδη τα οποια ειχαν τοσο καιρο το ιδιο ονομα, δηλαδη Ps red zebra! To καλυτερο που εχεις να κανεις λοιπον ειναι να ριξης μια ματια σε αυτο το site www.thetropicaltank.co.uk/Fishindx/estherae.htm για να δεις αν το ψαρι που εχεις μοιαζει με αυτο της φωτογραφιας! Την απαντηση για το αν ειναι θηλυκο η αρσενικο θα την βρεις εκει !

Υ.Γ Οποτε εισαι ετοιμος για ανταλαγη ειμαι εδω! Δεν με νοιαζει τοσο το μεγεθος, ουτε ειναι αναγκη να εχουν βγαλει χρωμα!
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries