Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #17  
Παλιά 01-06-12, 17:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vangtal66 Εμφάνιση μηνυμάτων
1. το εύδρείο τρέχει απο 23-3-12 οι γάριδες μπηκαν στις 23-4-12.

2. Λοιπόν αύριο είναι σαββατο 2-6-12 τι να κάνω να αλλάξω 20% του νερού δηλαδή 4 λίτρα να ρίξω το αντιχλώριο

3. να μην πειράξω το φίλτρο το εχω σε αργη ροή

4. και να πάω να αγοράσω γαρίδες crystal red cherry?και πόσες χωράνε σε 20lt συνολικά και αν και πότε πολλαπλασίαζονται?

5. Επίσης μια λεπτομέρεια κατώ στο βυθό αλλα και κοντα στο τζαμι υπαρχουν κατι μικροσκοπικα πλασματακια σαν Υ κεφαλαιο αλλα με 4 γραμμες στο κεφάλι μηπως είναι Hydra? είναι κακό? ητάν και πανω ψηλά στο τζαμι αλλαμε την αλλαγη νερου τις σκουπισα με ενα χαρτι αφου είχε κατέβει το νερο.

6. Κάτι τελευταιο εχω και 1 μεγαλο ενυδρειο VISION 260 το οποιο τρεχει κανονικα απο 9/2011 μηπως να βαζω νερο απο αυτο κανει?μπολι πως βαζω πλενω το φιλτρο απο το 20ΛΤ με νερο απο το 260ΛΤ?
1. Ενας μηνας μπορει να ειναι αρκετος για να στρωσει το φιλτρο και καπως ο βυθος, ΑΝ κανουμε οτι πρεπει και οχι οτι δεν πρεπει.
Γενικα δλδ να προσεχουμε τη βιολογια οπως ειναι σωστο.
Νιτροποίηση και οι παράγοντες που την επηρεάζουν.
Παντα ομως στο πρωτο 3-4μηνο της λειτουργιας ενος ενυδρειου υπαρχει κινδυνος για τα ζωντανα του βυθου.
Αν βαζουμε καποια Moss απο την αρχη θα ειναι πιστευω καλυτερα αφου θα "κουρνιαζουν" εκει περισσοτερη ωρα.

2. Εγω λεω να κανεις μεγαλυτερες γενικα αλλαγες (πχ 40-50%) καθε εβδομαδα, αρκει να ειναι σωστη θερμοκρασια το νερο αλλαγης και να το εισαγεις αργα. (φυσικα αντιχλωριο, εγω βαζω prime)
πχ Δοχειο με νερο αλλαγης ψηλα, και σωληνακι αεραντλιας στον πατο του δοχειου.


3. To φιλτρο βαλτο στη ροη που πρεπει ετσι ωστε να εχει παντου μεσα στο ενυδρειο καλη κυκλοφορια και να μη κανει φιλμ στην επιφανεια.
Νομιζω θελει στο μαξιμουμ για 20λιτρο.
Εγω τερμα το'χα.

4. Προτεινω να ασχοληθεις με red cherry προς το παρον που ζουν σε μεγαλο ευρος τιιμων.

5. Υδρες πρεπει να ειναι και μαλλον εκει ειναι το προβλημα του ενυδρειου.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E1%EA%EF%F5%F1

6. Μπολιασμα φιλτρου δεν γινεται με μεταφορα νερου.
Αυτο το κανουμε οταν θελουμε να ειναι και ιδιων συνθηκων το νερο που θα μεταφερουμε τη βιολογια και τα ζωντανα.
Μπολιασμα φιλτρου γινεται ετσι
Μπολιασμα : προετοιμασία και διαδικασία.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,11928 seconds with 11 queries