Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 19-11-23, 11:23
tkarat Ο χρήστης tkarat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-08-2023
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή bba οινοπνευμα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mpoumpoula Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παίδες και κορασίδες θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετκά με τη μαύρη τριχοειδή αλγίτσα ή αλλιώς BBA. Η συγκεκριμενη υπάρχει και στα δυο φυτεμένα ενυδρεία μου κυρίως στα ξύλα και σε κάποια φύλλα αλλά ευτυχώς μέχρι τώρα είναι υπό έλεγχο και δεν έχει καταλάβει όλο το χωρο. Πειραματιζόμενη με διάφορους τρόπους αντιμετώπισης που έχω διαβάσει δεν έμεινα ευχαριστημένη από το αποτέλεσμα παρά μόνο από τη χρήση της χλωρίνης που όμως γενικότερα δεν εκτιμώ ούτε χρησιμοποιώ για διάφορους λόγους. Σκεφτόμουν λοιπόν τί να κάνω μέχρι που μια νύχτα μου ήρθε η ιδέα να χρησιμοποιήσω οινόπνευμα! Έβγαλα τα ξύλα από το μικρό μου ενυδρείο, έριξα απευθείας πάνω στα σημεια με την άλγη οινόπνευμα, τα άφησα πέντε λεπτά, τα ξέπλυνα καλά και τα ξαναέβαλα μέσα. Το αποτέλεσμα ήταν η μαυρη άλγη να είναι κόκκινη, σε δυο μέρες άσπρη και μετά από κανα δυο μέρες άφαντη! Έχει περάσει κανας μήνας και στα ξύλα δεν εμφανίστηκε άλγη ούτε με τα ψάρια είχα κάποιο πρόβλημα... Αποψε θα ακολουθήσω την ιδια διαδικασία και στο μεγάλο ενυδρείο και μάλιστα θα ριξω και σε κάποια φυτά (εκτός ενυδρείου β'εβαια) και θα περιμένω να δω τί θα γίνει...

Μην αρχίσετε το κραξιμο... είπα απλώς τι εκανα και τί αποτέλεσμα είχε... Για νεότερα θα σας ενημερώσω...

Άντε και καλό χειμωνα να έχουμε...

καλημερα ακολουθησα την τακτικη σου εβγαλα πετρα και ξυλο και τους εριξα οινοπνευμα τα ξεπλυνα καλα μετα απο 5 λεπτα με ζεστο νερο και μετα και με νερο ενυδρειου δεν ξερω πως θα παει η bba αλλα στην πετρα εκει που εριξα εκανε σαν μια πρασιναδα (δεν με χαλαει βεβαια μοιαζει και πιο φυσικη) εκανα κατι λαθος η ετσι λειτουργει?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0696.jpg
Εμφανίσεις:  102
Μέγεθος:  101,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01775 seconds with 12 queries