Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 09-09-11, 04:15
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εχεις μια ανωμαλια ομως, (οχι εσυ... το νερο )
Εχεις χαμηλη GH και πιο ψηλη KH,
Συμβαινει καμια φορα, αν και η KH (ανθρακικη ή προσωρινη σκηροτητα) συμπεριλαμβανεται μεσα στη GH (γενικη σκληροτητα) και λογικα πρεπει να ειναι μικρoτερη της GH.
Παντα, οσες φορες εχω μετρησει το ενυδρειο απο το στρωσιμο και μετα (γιατι πριν, κατα την διαρκεια του στρωσιματος, τις πρωτες πρωτες μερες, μεχρι την 15η - 20η ας πουμε, ειχε τυχει να εχω και 14d gh και 10d kh και αν δεν κανω λαθος και 21d gh εχω δει σχεδον, χωρις να ειμαι σιγουρος βεβαια) ειχα 7d gh και 6d kh.

Ισως και τα τεστ να κανουν λαθος, για αυτο το λογο και εγω ανεφερα οτι ειναι χαρτακια (αν και μιας και τοσες φορες εδιχναν 7 και 6 gh και kh αντιστοιχα, που και τοσο να μην ηταν, αφου το εβγαζαν μονιμα, δεν παει να πει οτι τωρα που βγαινει kh 10 εχει μια αυξηση η kh, εστω και λαθος αμα κανουν αριθμητικα)? Θα ξανακανω και ενα αυριο παλι χαρτακια να δω και μαλλον πρεπει να αγορασω καποιο υγρο τεστ και για αυτα καποια στιγμη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωμη μου ειναι να σιγουρεψεις τις μετρησεις και με ενα αλλο τεστ ... Αν δεις οτι ειναι σωστες τοτε σιγα σιγα (μην τα στρεσσαρεις) ριξε τις σκληροτητες και το ph θα ακολουθησει!

Η βρυση τι τιμες εχει??
Μετραω τωρα βρυση με χαρτακια και λεω gh και kh.

Εdit: Στη βρυση εχω gh 7 και kh 6. Κανω και ενα υγρο τεστ ph αν και θυμαμαι ειχα 7,5.

Tελικα οντως ph: 7,5 η βρυση.

Με αλλαγες νερου, υπαρχει περιπτωση να πεσει η kh μιας και θα μπαινει νερο με 6d και οχι 10d και κατα συνεπεια να ερθει και το ph στο κανονικο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratigos24 : 09-09-11 στις 04:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01569 seconds with 11 queries