Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 27-04-10, 07:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
ΗαντλίαείναιηBlagdon Hydratech Multi 3250 Fountain Pump (submersible).
Για το φίλτρο τι βοηθήματα μπορείς να μου δώσεις όπως τα υλικά που μπορώ να χρησιμοποιήσω. To πιεστικό φίλτρο τι είναι πως δουλεύει?
Ιάκωβε, την συγκεκριμένη αντλία δεν την έχω καθόλου υπόψην μου. Μήπως την αγόρασες από το διαδίκτυο? Έχεις ροή ανά ώρα? Δώσε περισσότερες πληροφορίες ώστε να μπορώ να σου πω περισσότερα ώς προς το φίλτρο που θα πάρεις.

Όσον αφορά το φίλτρο, από την στιγμή που η λίμνη σου είναι τόσο μικρή, δεν υπάρχει ιδιαίτερο πρόβλημα αγοράς έτοιμου, οπότε γλυτώνεις από την φασαρία κατασκευής του για την ώρα... Τα λέω αυτά, γιατί όταν αποφασίσεις να κάνεις την επέκταση που θέλεις, τότε θα σκεφτούμε καλύτερα για τον γενικότερο χώρο φίλτρανσης.

Το πιεστικό είναι ένα σχεδόν νέο φίλτρο, που συνδυάζει σχεδόν τα πάντα, όσον αφορά τον εξοπλισμό λίμνης. (UV, βιολογικός και μηχανικός χώρος φίλτρανσης, αυτοκαθαριζόμενα) Απλά θα χρειαστείς αντλία κατάλληλη για τις δυνατότητες του πιεστικού. Υπάρχουν από ότι γνωρίζω μικρά πιεστικά. Το μειονέκτημα τους είναι ότι κατά τον καθαρισμό τους ασκείται αρκετή πίεση προς το βιολογικό υλικό για να καθαρίσει, με αποτέλεσμα να χάνεται σημαντική βιολογία. Συνήθως αυτά τα φίλτρα δεν συστίνονται για λίμνες με μεγάλη ιχθυοφόρτιση, απλά τα χρησιμοποιούμε για ενίσχυση. Προς το παρόν όμως λόγω των λίγων λίτρων σου και με λίγα ψάρια, δε θα χρειαστείς κάτι άλλο για την ώρα. Γνωρίζοντας όμως το μειονέκτημά του, να μεριμνήσεις στην αγορά πιεστικού που να κάνει κυκλοφορία νερού τουλάχιστον 2 φορές τα λίτρα σου την ώρα.

Υπάρχουν βέβαια και τα έτοιμα φίλτρα ανοικτού τύπου όπου σαν βιολογία δουλεύουν καλύτερα. Αυτά όμως χρειάζονται παρακολούθηση και καθαρισμό από εσένα. Πράγμα που έτσι και αλιώς θα πρέπει να κάνεις με όποιο σύστημα και αν κινηθείς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01612 seconds with 11 queries