Θέμα: Υφαλμυρο
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #2  
Παλιά 21-05-08, 13:42
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Avaya Εμφάνιση μηνυμάτων

Απλα εχω καποιες ερωτησεις.
1: Το ηδη υπαρχον νερο μπορω να το κρατησω και απλα να το boostαρω με το οποιο αλατι πρεπει? η πρεπει να το αδιασω και να φτιαξω καινουργιο νερο?

Μπορεις να το κρατησεις

2: Η αμμος (ψιλη) που εχω ειναι οκ? η χρειαζονται κατι το ιδιαιτερο?

Ειναι ασβεστολιθικη?

3: Το εξωτερικο φιλτρο που εχω ειναι της jbl 250 και τρεχει με το γλυκο νερο. Πρεπει να αλλαξω κατι σε αυτο? η απλα προσθετω το αλατι και ειναι οκ?

Μια χαρα ειναι να το κρατησεις.Μονο κανε σταδιακη αυξηση της αλατοτητας,οχι με τη μια στα ορια που πρεπει.Αν το ενυδρειο δεν εχει τωρα ψαρια,ταιζε λιγη τροφη για να μη χασεις τις αποικιες

4: Σε καθε αλλαγη νερου γινεται οπως το γλυκο και απλα προσθετω αλατι η πρεπει να προετιμαζω το νερο 2 μερες πριν?

Κατα τη γνωμη μου σε ενα βαρελακι προετοιμασιας για να δυαλυεται καλα το αλατι

5: Ποσα PUFFERS μπορω να βαλω στο 120?

Αναλογα το ειδος

6: Πρεπει να προσεξω αρσενικα με θυληκα?

Σε 120 λιτρα 1 μονο αρσενικο

7: Τι περιβαλλον θα ηταν το καλυτερο για αυτα? δηλ χρειαζονται ξυλα? πετρες?

Αμμος λεπτοκοκη,ξυλα...Απο φυτα το μονο νομιζω που αντεχει την αλατοτητα ειναι τα κοκκινα μαγκροβια.Τα πετ σοπ δεν φερνουν οποτε μονο απο ebay.

8: Εκτος απο τα σαλιγκαρια που τρωνε μηπω υπαρχει και καποια αλλη τροφη? (ειναι λιγο δυσκολο να αγοραζεις καθε μερα σαλιγκαρια και δεν υπαρχει χωρος για να εκτρεφω)

Καλαμαρακια κομμενα,μικρα οστρακοδερμα,κατεψυγμενες καμπιες και ισως δεχτουν και τροφη εμποριου.Εγω δεν θα ταιζα τροφη εμποριου σε τετοια ψαρια παντως.Σαλιγκαρια μπορεις να εκτρεφεις κ σε ενα 10λιτρο δοχειακι.Τουλαχιστον ταισμα 2φορες την εβδομαδα οστρακοδερμα.Τους ειναι απαραιτητο για να μην μεγαλωνουν τα δοντια παραπανω απτο κανονικο.

9: Πρεπει να αγορασω και αλλα μηχανηματα?

Καλο θα ηταν να επαιρνες ενα μετρητη αλατοτητας,γιατι να μη σου ξεφυγει το αλατι..

Εκτος αν υπαρχουν και puffers γλυκου νερου και αν υπαρχουν θα ηθελα φωτο.
Google=>freshwater puffers.Υπαρχουν αρκετα ειδη γλυκου,υφαλμυρου και αλμυρου.Ενα γνωστο ειδος παφφερ γλυκου ειναι του Νειλου αλλα γινεται 50εκ...
Ελπιζω να βοηθησα
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01649 seconds with 11 queries