Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 20-10-05, 16:35
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Lightbulb φιλμ στην επιφάνεια

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω το εξής πρόβλημα: εδώ και αρκετές ημέρες στο 15λιτρο μου που είναι γεμάτο φυτά διαπιστώνω ένα φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Το ενυδρείο φιλοξενεί μωρά γκάπι. Θεώρησα ότι πρόκειται για υπερβολική ποσότητα στο τάισμα και μείωσα από τρεις σε δυο φορές την ημέρα. Αλλά εξακολουθεί και υπάρχει. Να σημειώσω ότι αλλαγές λόγω των μωρών κάνω κάθε μέρα 10-15% και μία φορά την εβδομάδα 40%. Το φιλμ έχει ένα χρωματάκι μπλε…

Επίσης να πω ότι η θερμοκρασία είναι σταθερή στους 29, φως από λάμπα γραφείου (60 watt) 12-13 ώρες την ημέρα, μετρήσεις ΝΟ2 0, ΝΟ3 10, ph 7.2, kh 3, gh 7, φίλτρο magi-200 με σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και biochemStar της aquatic.
Αυτό που παρατηρώ μερικές φορές είναι το εξής: μικρές μπουρμπουλήθρες να βγαίνουν από την έξοδο του φίλτρου με θόρυβο…μήπως έχει χαλάσει κάποιο μηχανικό μέρος του φίλτρου; Άλγη δεν έχω και αυτό το φιλμ είναι σαν λάδι…

Και κατά πόσο ενοχλεί ή βλάπτει τα μικρά; Τα οποία είναι 16 ημερών και υγιέστατα μέχρι στιγμής. Ξέρετε πώς θα το αντιμετωπίσω;;; Αρχίζει και με εκνευρίζει...

Ευχαριστώ
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Celda : 24-10-05 στις 16:36
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01970 seconds with 11 queries