Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 16-10-11, 15:46
olga_mau Ο χρήστης olga_mau δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spaiderman6 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω λεω να τις κρατεισεις τωρα που ειναι μικρες κ να ελευθεροθουν του χρονου τελι ανοιξεις που θα εχουν μεγαλωσει κ θα εχουν περισωτερες ελπιδες να επιζεισουν.
Κατ'αρχην σας ευχαριστω ολους οσοι ενδιαφερθηκατε και κανατε τον κοπο να μου απαντησετε!!

Φυσικα και δεν εχω σκοπο να κρατησω στον κηπο μου 8 χελωνες. Απλά επειδη ειναι τοσο μικρες σκεφτομουν και εγω αυτο που ειπε ο spaiderman. Να τις κρατησω τουλαχιστον μεχρι να βγαλουν το χειμωνα και μετα να τις αφησω σε καποιο ασφαλες μερος (εχω σκεφτει τον Βοτανικο κηπο στο Δαφνι η σε βουνο). Αυτος ειναι και ο λογος που δεν τα βαζω μεσα στο σπιτι και τα αφηνω στο εξωτερικο περιβαλλον. Οσο για τις μεγάλες, την αρσενικη την ειχαν φερει οι γονεις μου σπιτι οταν ημουν παιδακι και δεν εχω ιδεα που τη βρηκαν και την αλλη την βρηκα φετος την ανοιξη στο προαυλιο μιας εκκλησιας στη Νικαια, ετοιμη να κατεβει στο δρομο. Προφανως καποιοι ασυνειδητοι την ειχαν σπιτι τους και την παρατησαν. Και αν κρινω απο το οτι δεν ειχε ιχνος χωματος πανω της, υποθετω οτι θα την ειχαν σε κανενα μπαλκονι.. Ο μονος λογος που δεν θελω να αφησω τις μεγαλες ειναι οτι δεν εχουν μαθει να ζουνε και να τρωνε μονες τους και δεν ξερω κατα ποσο θα μπορεσουν να επιβιωσουν.

Γενικα δεν ειμαι απο τους ανθρωπους που μαζευουν κατοικιδια στο σπιτι τους για την δικη τους διασκεδαση χωρις να σκεφτονται οτι τα ζωακια ουσιαστικα αιχμαλωτιζονται. Και για τα χελωνακια θελω να κανω οτι καλυτερο μπορω για να βγαλουν - τουλαχιστον τα περισσοτερα - το χειμωνα και μετα θα αποφασισει η φυση για αυτα.

Σημερα τους εβαλα αφρατο χωμα για να μπορεσουν να σκαψουν αν θελουν να χωθουν και εριξα πανω πολλα ξερα φυλα και σπασμενα πηλινα κουπακια για φωλιες. Αυτο που με παραξενευει ειναι οτι παρα το κρυο κανουν τις βολτιτσες τους... Σε αργους ρυθμους βεβαια και χωρις ορεξη για φαγητο. Αντιθετα οι μεγαλες εχουν εξαφανιστει απο προσωπου γης, που σημαινει οτι καπου ειναι κρυμμενες και κοιμουνται για τα καλα ! Ας ελπισουμε να πανε ολα καλα.

Ευχαριστω και παλι!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01575 seconds with 11 queries