Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 22-09-10, 00:58
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Επανέχομαι στο θέμα μετά από καιρό για να σας πω για τις εξελίξεις...

Λοιπόν το ενυδρείο στήθηκε πριν περίπου 3 εβδομάδες και εμοιαζε κάπως έτσι... (Φωτό 1η)

Το κράτησα περίπου 3 εβδομάδες αλλά μετά δε με ικανοποίησε το στήσιμο, γιατί είχα ξανακάνει κάτι παρόμοιο στο παρελθον και ήθελα κάτι διαφορετικό...

Μετέφερα λοιπόν τα καλύτερα μέρη μαζί με το χαλίκι σε ένα μικρό ενυδρείο που είχα και έγινε κάπως έτσι... (Φωτό 2η)

Στο μεγάλο λοιπόν αντικατέστησα το χαλίκι με πολύ λεπτής κοκκομετρίας μπεζ άμμο και τις πέτρες με κάτι σαν ξυλόπετρες αφήνοντας μέσα μόνο από φυτά βαλισνέριες, μεσαίας διαμέτρου...

Στο ενυδρείο λοιπόν αυτό θέλω να διατηρήσω ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες, η χαρέμι, ειτε απο Αφρική είτε απο Αμερική...

Τα θέματα που έχω είναι τα εξής :

1) όσον αφορά τα λίτρα στην καλύτερη των περιπτώσεων τα καθαρά θα είναι 57 στην χειρότερη μπορεί να πάνε και 50 ανάλογα τον τελικό διάκοσμο...

2) οι τιμές νερού είναι οι ακόλουθες: pH =8, kH =8 GH=12
Α/Ο δεν έχω και δεν πρόκειται να αποκτήσω αλλά εαν η επιλογη ψαριών το επιβάλλει θα χρησιμοποιήσω τύρφη μαζί με φύλλα ξερά κλπ έτσι ώστε να καταφέρω να ρίξω το πεχά τουλάχιστον σε κανένα 7.2...

Με δεδομένο αυτό έχουμε ένα πιο ξεκάθαρο πλαίσιο επιλογών εξαιρόντας σίγουρα κιχλίδες που θέλεουν πεχά κάτω από 7.. Αντίστοιχα μπορώ να βρω ασβεστολιθικές πέτρες για να ανεβάσω σκληρότητες εαν αυτό κριθεί σκόπιμο...

3) Δε θέλω διακόσμηση τύπου ζούγκλας - πυκνοφυτεμένο , προσπαθώ να κάνω απεξάρτηση με τα φυτά και να διατηρώ ελάχιστα στο μικρό ενυδρειάκι μου... Αρα και απο εδώ μικραίνει το πλαίσιο επιλογών...

4) και ίσως τελικά καθοριστικότερον για την τελική επιλογή είναι η διαθεσιμότητα τους στην Θεσσαλονίκη ( α)είτε σε κατάστημα (ποια είδη πήρε το μάτι σας και που?? β) στην κατοχή συνχομπίστα, βi) χάρισμα, βιι) αγορά ) Οπότε εδώ συγχωριανοί μου μπορείτε να μου πείτε τι έχετε...



Τέλος θα ήθελα να πω πως έχω ήδη φιλτράρει κάποιες επιλογές που θα μου άρεζαν εξαιρόντας βέβαια τον τελευταίο παράγοντα της διαθεσιμότητας...

Σας τις παραθέτω με τυχαία σειρά..

1)Μουλτιφασιάτους(Ισως η πιο ρεαλιστική επιλογη)
2)Σταπερσυ (με την προυπόθεση οτι θα τα βρω)
3)Οσελάτους (με την προυπόθεση οτι θα τα βρω)
4)Λελεούπι (Λίγα λίτρα, δεν γίνεται...)
4β)Τζουλιντο (Λίγα λίτρα , δυστυχώς δεν..)
5)Μπρικάρντι (Πολύ λίγα λίτρα, με τίποτα )
6)Λιφαλίλι (Οριακά λίτρα, πρέπει να είναι πυκνοφυτεμένο?? )
7)Κριμπς (Όχι άλλο κάρβουνο!!!-πυκνοφυτεμένο, πολύ θα τα ήθελα διαφορετικά)
8 ) Αλλες νανοκιχλίδες Αφρικής (Ναι καλά ονειρέψου, σιγά μην βρω )
9)Κάποιο είδος Απιστόγραμα-Μικρογεοφάγου, π.χ. Μπολιβιαν Ραμ (που να ταιριάζει στα δεδομένα λίτρων-συνθηκών, και υπο την προυπόθεση πάντα οτι θα βρώ)
10)Κατάδικους (Νομίζω χρειάζονται παραπάνω λίτρα...)
11)Herotilapia Multispinosa , Rainbow Cichlid (υπο την προυπόθεση οτι είμαι εντάξει με λίτρα και οτι θα την βρώ)

Αυτα....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01882 seconds with 11 queries