Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #46  
Παλιά 09-05-08, 03:44
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχει κανείς καμιά ιδέα για το υλικό αυτό? Κάνει για βιολογικό, ή να το αντικαταστήσω? Και αν είναι για αντικατάσταση, υπάρχει καμία "οικονομική" σχετικά πρόταση? (γιατί για να γεμίσω 2 φίλτρα με siporax π.χ. θέλω ένα κάρο λεφτά!)
Τα υλικά που μπαίνουν στο φίλτρο για να δημιουργηθεί βιολογία είναι συγκεκριμένα.
Το γνωστό μακαρονάκι της σερα. Αυτό υπάρχει σε διάφορους τύπους. Το σιποράξ που αναφέρεις είναι το πιό ακριβό.
Μετά υπάρουν οι μπαλίτσες τις eheim που τις ονομάζει σάπψσταρκ-προ.
Και τέλος υπάρχουν τα γνωστά μπλέ σφουγγάρια.
Βιολογία βέβαια αναπτύσσεται, σε μικρότερο βαθμό, στην άμμο, πέτρες, χαλίκι ξύλα και γενικά σε κάθε αντικείμενο φυσικό ή τεχνητό που υπάρχει στο ενυδρείο μας καθώς και στην ίδια τη στήλη του νερού μας.

Είδα τις φωτογραφίες από τη προσπάθεια σου να νοικοκυρέψεις το ενυδρείο στο ξενοδοχείο της Κω.
Έχω να πω ότι τα ψάρια που έβαλες ήταν λάθος επιλογή (κατά τη γνώμη μου πάντα). Βέβαια αρχικά είχες αναφέρει για κάποιο ενυδρείο 200 λίτρων και ίσως αυτό μπέρδεψε πολλούς κι εσένα μαζί.
Πιστεύω πως στο συγκεκριμένο ενυδρείο, λόγω με μεγέθους (αρκετά μεγάλο) αλλά και λόγω του χώρου που είναι (λόμπι ξενοδοχείου με πολύ κόσμο), θα ταίριαζαν κιχλίδες Αμερικής που και μεγαλύτερα ψάρια γίνονται και αρέσκονται να κολυμπούν και κυρίως δε φοβούνται που θα τα χαζεύουν οι πελάτες του ξενοδοχείου.
Έχεις και περισσότερες επιλογές στο ντεκόρ όπως πέτρες ξύλα και μερικά ανθεκτικά φυτά.
Σκέψου το λοιπόν και την επόμενη φορά κάνεις τις απαραίτητες αλλαγές.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01536 seconds with 11 queries