Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 17-01-16, 14:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.640
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από protifora Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι νέες μετρήσεις σήμερα, και αφού άφησα το νερό να ξεκουραστει είναι βρύσης 7,5 με 8 και φίλτρου 7 με 7,5. Σήμερα βεβαια είχαμε και καλυτερο φως χθες ήταν όλα μουντά και συννεφιασμένα.
-------------------------
Οσο διαβάζω τόσο μπλέκομαι...

Το νερό μου θέλει κατέβασμα ph αυτό μπορεί να γίνει με υπόστρωμα fluval stratum? Καποιος εγραψε ότι το είχε πετύχει έτσι! και για πόσο χρονικό διάστημα? Θα πρέπει να το ανανεωσω? Και κανει και για τα ευκολα φυτακια που θελω να βαλω? ή πρεπει να χρησιμοποιησω τυρφη? Με την τυρφη το νερο θα ειναι σκουρο αλλά διαυγές, σωστα? Αλλά αν δεν θελω να μου ασπρισει το νερο δεν θα πρεπει να βαλω φιλτρο ανθρακα, σωστα?

Θα γράψω εδώ όπως τα σκέφτομαι να μου πείτε τα λάθη μου:
-Καθαριζω το ενυδρειο που θα παρωσωστό
-Bαζω το fluval stratum (αντι του seachem flourite αν το 1ο μειωνει το ph)οντως το στρατουμ ρίχνει ελαφρώς το ph και ειναι και ποιο φτηνό βεβαια δυσκολεύει λιγο στο Ακουασκεηπ ειναι πολυ ελαφρύ
-Τοποθετώ ρίζες κορμους (πρεπει να βρω)τα petcity εχουν φτηνές ριζες ,ειναι και το μονο που εχουν φτηνό
-Τοποθετω θερμαντηρα?ναι τον βάζεις ,αλλα θα τον θεσεις σε λειτουργία αφου γεμίσεις νερό
-Τοποθετώ φίλτρο με 2 καλτσες με τύρφη+ελαφρόπετρα+σφουγγάρι?καλα τα γράφεις ,αλλα υπάρχουν καποια φιλτρα που πωλούνται γεμάτα με υλικό,οποτε μπορει να κρατήσεις και καποια απο αυτά, και ιςως βαλεις και λιγο ενυδρειακο βαμβάκι.
-Βάζω λίγο νερό σωστό
-Τοποθετώ τα φυτάκιασωστό
-Γεμίζω το υπόλοιπο νερόναι σιγα σιγα ,μην αναταράξεις το βυθό και ξεριζωθούν φυτα χαλάσει το hardscape κλπ το στρατουμ να το ξεπλυνεις λιγο πριν το βαλεις βγάζει πολυ μαυρίλα μπορείς και να το βαλεις κι ετσι οπως ειναι απλα πρεπει να βαλεις νερο πολυ πολυ αργά για να μην σηκώσει μαυρίλα κανε το κόλπο με την σακκούλα ,
-Βάζω και κάτι άλλο, πρόσθετο? αντιχλωριο και το φιλτρο
-Βάζω σε λειτουργια τα μηχανηματα+φωτα τα φώτα να τα εχεις σε χρονοδιακόπτη να εχουν σταθερή φωτοπεριοδο,στο στρωσιμο δεν ειναι αναγκαία ,εκτος κι αν εχεις μεσα φυτά και οχι πανω απο 5-6 ωρες
-Περιμένω τον κύκλο της αμμωνίαςαμμωνία θα προσθέσεις εσυ η θα ρίχνεις τροφη ς μια αποχή

Αφου τον πετυχω
-αλλάζω νερό ~30%70-80% αλλαγής αναλογα και τα νιτρικά αλλα να τα ριξεις στα 10-5ppm
-τοποθετω ψαριαοχι ολα τα ψαρια μαζι καλο ειναι να μπουν σταδιακά ωστε να προλάβει να δυναμώσει η βιολογία

Μετα απο κανενα μηνα βαζω γαριδες? ή δεν κανουν σε χαμηλο ph?
σαλιγκαρακια?κανουν μια χαρά αν μιλάς για ρεντ τσερυ η Αμανο γενικα αν δεν μιλάμε για καποιο ειδος που θελει περαιτέρω επεξεργασία νερου.

Απο ψάρια 10 cardinals + 10 ροδοστομους + 2 μεγαλύτερα (δέχομαι προτασεις) = υπερβολικο για τουλαχιστον 80 Lt?εγω θα προτιμούσα ενα κοπαδακι απο τα δυο σε μεγαλύτερο αριθμό, απο μεγαλύτερα μπαίνουν και ενα ζευγάρι ραμιρεζι και ενας μονομαχος και σίγουρα εχεις κι αλλες επιλογέας

Ηταν να μην ξεκινησω να ρωτώ.
μια χαρα τα εχεις καταλάβει βλεπω εχει πέσει διαβασμα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01782 seconds with 11 queries