Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 24-01-19, 00:00
dimitrisfz1 Ο χρήστης dimitrisfz1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2013
Περιοχή: ΒΟΛΟΣ-ΠΡΕΒΕΖΑ
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rottbea Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιφανειας πιστια,λιμνοβιουμ.
Γρηγορης αναπτυξης hygrophila difformis,ceratopteris thalictroides.Η αλλαγη στις λαμπες εγιναν με ιδιες με τις προηγουμενες σε κελβιν?
Ναι.απλα η προηγουμενη ηταν μια απλη τ5 και τωρα εβαλα μια πιο συνθετη της jewel την day light..η growlux παρεμεινε ιδια
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν εχουμε δει ολοκληρο το ενυδρείο. Πιαθανολογω οτι δεν εχεις μεγαλη φυτομαζα και δει φυτα γρηγορης αναπτυξης ( σε αυτα συγκαταλέγονται και τα επιφανειας). Επφανειας το καλύτερο κατ εμε ειναι το Limnobium laevigatum , μπορείς να βρεις και φακη ( lemna minor) ευκολα εχω να σου στειλω εαν θες.Στην επιφάνεια μπορείς επισης να βαλεις ceratopteris thalictroides. Για το ενυδρείο σου προτείνω red tiger lotus, Rotala και Hygrophila Polysperma ή siamensis.


Για τα φυτα που εχεις δεν υπηρχε λογος να ανεβάσεις το φωτισμο. Εγω σε 80λιτρα εχω 30 watt T8!
Το ενυδρειο ειναι ενα ferlast cayman και οι μονες σε διστασεις λαμπες που ταίριαζαν ακριβως ηταν αυτες...ειναι ιδιοτροπο το καπακι του ..δεν εχω μεγαλη φυτομαζα οποτε μαλλον θα συμπληρωσω φυτα..πρωτα ομως πρεπει να εξαφανισω την αλγη με καποιον τροπο πριν βαλω τα φυτα μεσα..απο που μπορω να προμηθευτω τα παραπανω φυτα? ιδιαίτερα για το επιφανεις που μου ειπες..αν δεν βρω θα με ενδιέφερε να μου στειλεις αν γινετε...με το αζημιωτο φυσικα .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitrisfz1 : 24-01-19 στις 00:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01529 seconds with 11 queries