Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #30  
Παλιά 18-11-11, 13:43
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

ΑΚΡΙΒΩΣ Φίλε!
Έτσι και για εμένα τα πράγματα είναι μονόδρομος. Επιλέγω ένα φυσικό περιβάλον που θέλω να αναπαραστήσω και το συγκεκριμένο είδος των ψαριών που θέλω να κρατήσω.
Από εκεί και πέρα το να βάζω τους δικούς μου ηθικούς φραγμούς και τις δικές μου αξιές εμπόδιο στη φυσική και πολλές φορές στη σωστή διατροφή του είναι το ίδιο με το να κρατώ γκαπάκια η μονομάχο σε μη φυτεμένο ενυδρείο επιδή βαριέμε το κλάδεμα ή δεν έχω χρόνο για περιποίηση των φυτών.

Αν δεν μπορείς να ταϊσεις ζωντανά επιδή δεν σε αφίνουν οι αρχές σου, πάρε χορτοφάγα..είδοι υπάρχουν πολλά. Στο ενυδρείο δεν έχω άνθρωπους για να τους διδάξω τις δικές μου αρχές....έχω ψάρια και τα συγκεκριμένα ψάρια τρώνε άλλα ψάρια...και ζωντανά ψάρια!....Είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο!

ΥΓ: Αυτή τη στιγμή δεν έχω ενυδρεία αναπαραγωγής και με εξαιρεση ένα Οσκαρ και τους βατράχους μου που ακόμα είναι μωρά, δεν έχω ψάρια που τρώνε άλλα ψάρια....το Όσκαρ μου τρώει σκουλίκια (της πίσω αυλής) ακρίδες και έντομα (που είναι και η βασική του τροφή στη φύση).....δεν έχω ενδιασμούς να του δώσω ψαράκια (στο παρελθόν το έκανα) αλλά δεν το κάνω επιδή δεν έχω εμπιστοσύνη στους πετσοπάδες!
.....ΣΕ ΚΑΜΙΑ περίπτωση όμως δεν θεωρώ λάθος όταν κάποιος το κάνει και μάλιστα συστηματικά!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01403 seconds with 11 queries