Θέμα: sump
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 15-08-04, 12:10
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από halvas69
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niktso
Όσο αφορά το sump που απεικονίζεται στο άρθρο η μόνη ένσταση είναι ότι - έτσι όπως το βλέπω τουλάχιστο - είναι wet dry το οποίο έχει την ιδιότητα να δημιουργεί γρήγορα nitrate.
Χμμμ,
απ' οτι ξέρω το συγκεκριμένο sump (του Salcon) δεν έχει τέτοια προβλήματα.
Το έχει τουλάχιστον 1 με 1μιση χρονο αν θυμάμαι καλα σε λειτουργία.
Γιατί το υποστηρίζεις αυτό ?
Για να γίνω πιό σαφής, εχεις υπ όψιν σου παρόμοια προβλήματα και ποιά τα αίτια ?
Τα wet dry συνίστανται να αποφεύγονται στο θαλασσινό γιατί κάνουν πολύ καλή και γρήγορη δουλειά στη διάσπαση της αμμωνίας με αποτέλεσμα να υπάρχει πολύ μεγάλη παραγωγή nitrate. Αν λοιπόν καταφεύγεις σε συχνές και μεγάλες αλλαγές νερού ή χρησιμοποίείς denitrator τότε περιορίζεις την έκταση του προβλήματος. Παραθέτω αυτά που έχω διαβάσει και μπορώ να αναφέρω συγκεκριμένα τα βιβλία του Sprung που συνιστά αποφυγή. Θεωρώ ότι στο wet dry που ακριβώς στηρίζεται στη πλήρη επάρκεια οξυγόνου δεν υπάρχει χώρος για να γίνει denitrification. Στο θαλλασινό υπάρχουν αυτή τη στιγμή πολλές τάσεις για sump ακόμη και ακραίες. Σε όλες υπάρχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι πριν από όλα πρέπει να δωθεί ο χρόνος στο Βασίλη να μάθει κάποια περισσότερα πράγματα και να καταλήξει πρώτα ο ίδιος σε κάποια συμπεράσματα. Ο όγκος, το turnover, η υπερχείλιση ή οτιδήποτε άλλο πρέπει να ληφθούν υπόψη αλλά κυρίως πρέπει να σκεφτεί τι θέλει να επιτύχει με τη χρήση του sump, να καταλήξει στους κατοίκους του ενυδρείου του (εγώ θα έκανα διαφορετικά σε πλήρες reef και διαφορετικά σε fish only) και μετά να σχεδιάσει. Ο όγκος είναι κάτι που έρχεται μετά αφού όμως σχεδιάσει. Αφού σκεφτεί.
Τέλος μία απλή παρατήρηση την οποία μπορούν να επιβεβαιώσουν όσοι με ξέρουν. Δεν εκφράζω ακραίες απόψεις τις οποίες δεν έχω στηρίξει σε διαφορετικές πηγές και μπορώ να αιτιολογήσω και εγώ με όσα ξέρω. Το αν κάτι πετυχαίνει σε εμένα δεν το θεωρώ κριτήριο και δεν το συνιστώ δημόσια αν δεν μπορώ να το αιτιολογήσω και να το στηρίξω σε κάποια υπάρχουσα βιβλιογραφία ή έστω περιοδικά του χώρου. Θεωρώ υποχρέωσή μου αυτά που έχω διαβάσει να τα μεταφέρω. Την προσωπική μου εμπειρία όποια και αν είναι αυτή δεν τη θεωρώ κυρίαρχο κριτήριο για να εκφράσω άποψη.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01655 seconds with 11 queries