Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 21-06-10, 07:08
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

in the pond
Ένα φίλτρο είναι αρκετό Γιάννο. Μόνο το eazy pod θα καλύψει τη λίμνη του Άντρου εύκολα. Απλά τώρα που είναι η αρχή, λίγη υπομονή να στρώσουν τα πράγματα.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Θα μιλήσουμε σε κανένα χρόνο, όταν πια μιλήσουμε για μεγέθη.

Δεν διαφώνησα ποτέ στο ότι το easypod κάνει δουλειά, αλλά ούτε και στο θέμα του μεγέθους. Τώρα γιατί το γράφεις αυτό?????????????
Βρες μου σε παρακαλώ που έγραψα το αντίθετο.



Andros
Και επειδη ολα τα ξερεις εσυ... ξερη κολοκα [IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image002.gif[/IMG]μονο το easy pond θα μεινει τα αλλα φιλτρα θα φυγουν και θα μπει εξωτερικη αντλια που μαζι με την UV θα εχω συνολικη καταναλωση 116 watt.

Δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που δεν λέτε την αλήθεια. Τη κερδίζεται?
Πες μας αναλυτικά σε watt για αντλία, αεραντλία, U.V για αυτόν το εξοπλισμό που έχεις. Σε θυμίζω ότι μου έχεις πει ότι μόνο η αεραντλία είναι 65Watt!
Αν θα βάλεις και την αντλία που μου είχες πει 12,000 λίτρα/ωρα Sequence 12000 θα ήταν καλό να αναφέρουμε και την τιμή της, στην κυπριακή αγορά τουλάχιστον, που είναι μόλις 850euro!

Επισης μιας και θα βαλεις αυριο φωτο βαλε και φωτο τον καταρακτη σου με το βαρελλι απο κατω γεματο σφουγγαρια για να μαζευει την βρωμια που φευγει απο τα φιλτρα σου γιατι οπως βλεπω βαζεις φωτο επιλεκτικα!!!!!!!!!



Να και η φωτογραφία που ζήτησες. Θα σου χαλάσω χατίρι ρε σι?
Να σε θυμίσω ακόμη ότι το είχα αναφέρει ότι με το νέο φίλτρο που έχω κάνει έβαλα τα σφουγγάρια δοκιμαστικά στον καταρράκτη για να δω την εξέλιξη. Δεν έκρυψα ποτέ και τίποτα ότι αφορά την λίμνη, αντιθέτως με εσένα που δεν θυμάμαι από πότε έχεις να βάλεις φωτογραφία από την λίμνη σου. Αλήθεια με το άρρωστο ΚΟΙ τη έγινε? Την γλίτωσε τελικά?
Τελικά το μπλε βαρέλι δεν είναι άσχημο εκεί αφού θα καλυφθεί από τα φυτά. Θα το αφήσω εκεί τελικά τώρα που το ξανασκέφτομαι, θα του κτίσω και πέτρες γύρο γύρο.!



Και φυσικα δεν φωτογραφιζω εσενα με τα πιο πανω απλα αν διαβασεις ξανα το θεμα απο την αρχη θα καταλαβεις...[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Το διάβασα ξανά και πάλι εμένα φωτογραφίζει ρε γμτ μου. Δεν πειράζει μεγαλώνοντας όταν θα μάθω ελληνικά θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να το καταλάβω.

Αυτο που θα κανω εγω το κανουν εκατομμυρια οποταν ο καθενας κανει οτι θελει........
Και το κανω γιατι πολυ απλα ετσι μ'αρεσει εμενα και πολλων αλλων που θελουν ψαρια οπως πρεπει.......

Πότε είπα κάτι το αντίθετο? Όλα για την πάρτη μας τα κάνουμε και όπως γουστάρουμε. Και μην μου πεις τώρα ότι σκέφτεσαι τα ψάρια και τέτοια.
Αν σκεφτόσουνα τα ψάρια δεν θα τα είχες σε συνθήκες αιχμαλωσίας. Έστω και 10 ΚΟΙ σε 6000 λίτρα, θα τα άφηνες στο φυσικό τους περιβάλλον.



ronis

1) οποίος αποδείξει ότι το easy pod μπουκόνι κερδίζει άλω ένα δωρεάν
Θα σου θυμίσω τη έγραψα ακριβός για το φίλτρο.




Πρώτα να πω ότι είναι φίλτρο ροής.
Το νερό διοχετεύεται από το σημείο (1)
Εσωτερικά βρίσκεται ένα καλάθι το οποίο είναι γεμάτο με βιόμπαλες. (κατάκρίβιαν είναι πλαστικός σωλήνας κομμένος σε κομμάτια ο οποίος έχει μεγάλη επιφάνια)
Το νερό περνάει μέσα από αυτό το υλικό και πηγαίνει από το κέντρο του καλαθιού.
Το κέντρο του καλαθιού είναι συνδεδεμένο με την έξοδο Αρ.(4)
Από εκεί εισέρχεται στην αντλία Αρ. (5) και επιστρέφει στην λίμνη.
Ο καθαρισμός του είναι πού εύκολος.
Συνδέεται ένα κομμάτι σωλήνα στο κέντρο του φίλτρου για να σταματήσει η ροΐ νερού προς την αντλία.
Διοχετεύεται αέρας από την αεραντλία Αρ.(2) προς την βάνα Αρ.(6)
Ο αέρας αυτός διοχετεύετε στον πάτο του φίλτρου με αποτέλεσμα να ανακατεύεται το βιολογικό υλικό που βρίσκεται μέσα στο καλάθι. Ανοίγοντας την βάνα Αρ.3 αφαιρείται όλη η ακαθαρσία που έχει μαζευτεί.
Θεωρό ότι το αποτέλεσμα της φίλτρανσης είναι πολύ καλό.
Τα μειονεκτήματα που εντόπισα είναι τα ακόλουθα.

  • Απαραίτητα πρέπει η στάθμη του νερού του φίλτρου να είναι στο ίδιο επίπεδο με αυτό της λίμνης, με συνέπεια η εγκατάσταση του να πρέπει να γίνει κάτω από την γη εκτός αν η λίμνη μας βρίσκεται πάνω από αυτήν όπως είναι στην φωτογραφία.
  • Όταν το φίλτρο αυτό εγκατασταθεί κάτω από την επιφάνια της γης τότε το βρομισμένο νερό (βάνα Αρ 3 που βρίσκεται στο κάτω μέρος του φίλτρου) θα χρειάζεται άλλη μια αντλία για το φέρουμε στην επιφάνια.
  • Ο χώρος που πρέπει να δημιουργηθεί κάτω από την γη θα πρέπει αν είναι αρκετά μεγάλος για να χωράμε άνετα για θέματα συντήρησης (αντικατάσταση μιας βάνας η επιδιόρθωση μιας διαρροής)
  • Θα πρέπει να μπει καπάκι από πάνω από αυτό το φρεάτιο για να αποκόψουμε τα νερά της βροχής.
  • Πολύ ακριβό, το συγκεκριμένο αγοράστηκε χονδρική τιμή 600 εύρο μόνο το φίλτρο, χωρίς αντλία και χωρίς αεραντλία.
  • Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσουμε σύστημα ΒOTTOMDRAINAERATION(που για αυτά τα φίλτρα συνήθως χρησιμοποιείτε αυτό το σύστημα) τα τυχών φύλα που θα πέφτουν στην λίμνη θα μπουκώνουν το φίλτρο. Όταν ένα φύλλο πέσει στην λίμνη θα πάει αναγκαστικά εκεί που πάει και το ρέμα. Για να αποφύγουμε όμως το φίλτρο να μην μας τραβάει και ψάρια αναγκαστικά θα συνδέουμε μια σχάρα. Συνδέοντας την σχάρα τότε το μπούκωμα γίνετε ευκολότερα!


ΔΕΝ θα ήταν δικιά μου επιλογή ένα τέτοιο φίλτρο για τα πολλά μειονεκτήματα που περιέγραψα αναλυτικά ποιο πάνω.
Μου άρεσε όμως ο τρόπος καθαρισμού του και κάνω σκέψεις πως μπορώ να μετατρέψω το δικό μου
DIY
να κάνω καθαρισμό με αυτό τον τρόπο.
Έχω κάτι στο μυαλό μου θα το ΔΟΚΙΜΑΣΩ και θα σας ενημερώσω με φωτογραφίες και βίντεο.


2) οποίος αποδείξει ότι το bottom drain για λίμνη μπλοκαρι ποιο εύκολα οπό την
αντλία του παίρνει αλί μια δωρεάν

Δεν έχω προσωπική εμπειρία. Ο Άντρος μου το είχε πει αυτό διαβάζοντας ξένα φόρουμ!
3) οποίος νομίζει ότι το easy pod είναι ακριβότερο από 560 ευρώ καιρός για www.cypruskoi.com


4) για οποίους νομίζουν ότι η λίμνη δουλεβι χωρίς φίλτρα καιρός να αφερέσουν τα δικατους …

Το έχουμε εξαντλήσει το θέμα προ πολλού. Σε θυμίζω και πάλι το τι έχω πει.
Όλος αυτός ο εξοπλισμός που βάζουμε στις λίμνες μας είναι επειδή θέλουμε να έχουμε πολύ περισσότερα από τα ψάρια που έπρεπε να έχουμε. Μπορείς να δεις την λίμνη του μέλους Lusi που δουλεύει χωρίς φίλτρο αλλά έχει τα φυτάκια της. Και να ξέρεις ότι είναι πολύ καθαρότερη από της δικές μας!

5) για οποίους νομίζουν ότι τα nexus είναι τύχεα τα καλύτερα φίλτρα για κοι ponds από το 2004 , δεν νομίζω …

6) όσο για τις uv δεν χρειάζονται αν η λίμνη σας είναι κριμένη κάτω από δέντρα γέφυρες πέργολες φυτά νούφαρα κ.τ.λ.

Οι εικόνες μιλούν από μόνες τους.







Ευτυχώς που έχω και την γέφυρα και μου εξασφαλίζει σκιά!





Εδώ μπορείτε να δείτε την πέργολα που χθες έβαλα τα ξύλα στην οροφή. Τώρα ποια σκιά μου έκανε πριν την κατασκευή της δεν ξέρω. Ακόμη και τώρα που είναι σχεδόν τελειωμένη ΔΕΝ κάνει σκιά στην λίμνη.





Αυτά για την ώρα.

Υ/Γ
Μια μέρα θα φτιάξω και εγώ ενυδρείο στη αυλή.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,03281 seconds with 11 queries