Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #28  
Παλιά 27-10-04, 12:14
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris
Κάποια κοπέλα εδώ μέσα παλαιότερα μου είχε προτείνει το πολύ απλό που δούλεψε περίφημα. παίρνουμε χαρτί κουζίνας, το απλώνουμε στην επιφάνεια μας, το πετάμε, καθαρίσαμε. τώρα, αν μας τρώει η τσέπη μας...
Σε γλυκο νερο παιδια skimming δεν γινεται. Αυτη η ιδεα ειναι η καλυτερη και την εχω κανει μεχρι και στο θαλλασινο κατα περιοδους που το σκιμμερ εστρωνε και αφηνε κατι ψιλα. Εχω δοκιμασει να κανω skimming σε γλυκο νερο και ΤΙΠΟΤΑ. Και οχι με ενα μονο σκιμμερ...

Ο λογος ειναι οτι λογο της πυκνοτητας του νερου του θαλλασινου η φυσαλιδα αερα ειναι σχεδον χιλιοστο ισως και μικροτερη και μενει ετσι μεχρι να ανεβει στην επιφανεια, ενω στο γλυκο νερο αμεσως ενωνεται με τις αλλες και μεγαλωνει. Καμοια σχεση στην συμπεριφορα στο γλυκο.

Στο μεταξυ με βαση αυτα που εχω διαβασει δεν γινεται επισης τιποτα στο γλυκο νερο. Η μονη περιπτωση που κατι συμβαινει ειναι οταν το νερο ειναι παρα πολυ βρωμικο, καποιες φορες σε λιμνες με ΚΟΙ ας πουμε που λογο της "πολλης" βρωμας εχει καποια ταση επιφανειας και πεταει καποια χοντραδια, αλλα μονο χοντραδια και με συγκεκριμενα μηχανηματα , με πιο χαμηλα την σταθμη του νερου κτλ κτλ.

Το μυστικο ειναι το νερο να ειναι παρα πολυ βρωμικο για να συμβει αυτο, να ξερετε ομως πως οπως στο θαλλασινο νερο οταν εχει "λαδια" στο ενυδρειο η λιπος (χερια οχι καλα πλυμενα, τροφες πολυ λιπαρες κτλ. η ικανοτητα του skimmer για αρκετες ωρες επειρεαζεται παρα πολυ αρνητικα εως και καθολου skimming για καποιες ωρες μεχρι να ελθει στα ισια του, αρα μπορειται να φανταστειται τι παιζει στο γλυκο...

Μια καλη λυση ειναι η υπερχειληση με καπoιον τροπο και ανθρακα στο ενυδρειο ο οποιος αποροφαει σε πολυ μεγαλο βαθμο την λαδιλα. Ο ανθρακας ειναι το κλειδι, επισεις αυτο ισως να δειχνει καποιο λαθος στην κυκλοφορια του νερου στο ενυδρειο. Δεν ειναι αμεληταιο αυτο. Μπορεις να δοκιμασεις να βαλεις εναν σκετο κυκλοφοριτη σε αυτο το σημειο 5 ποντους κατω απο την επιφανεια και να αυξησει την κυκλοφορια ετσι. Με αυτον τον τροπο σε μια η 2 ημερες εαν γινει σωστα δεν θα υπαρχει λαδιλα. Δοκιμασε το και θα δεις. Το συμπερασμα ομως ειναι ενα, δεν γινεται skimming με τιποτα στο γλυκο νερο.

Θα ειναι κριμα να παραγγειλη καποιος ενα skimmer και μετα να εχει πεταξυ τα λεφτα του. Πιστευω να ημουν χρησιμος.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02073 seconds with 11 queries