Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #60  
Παλιά 12-02-10, 11:53
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων





Ρε αλεξανδρε μια βοηθεια απο τον guru δεν θα εχουμε??

Θελεις να μας ψωφισουν ολα τα ζωντανα??

Καιρος ειναι να δουμε και οι blue tiger τι χρωμα εχουν.
Τι λες τωρα, ισα ισα εγω χαιρομαι που φερνετε νεα ειδη και ευχομαι να εχετε 100% επιτυχια !!
Δεν μου ζητηθηκε ομως, και δεν ειχα κανεναν λογο να επεμβω, παρακολουθω ομως το θεμα και αφου θελετε την γνωμη μου θα σας πω με ειλικρινεια τι σκεφτομαι...
1. Τσεκαρετε καλα την αξιοπιστια του πωλητη γιατι θα προκειται για μεγαλο τελικο ποσον.
2.Αποφυγετε τα ευαισθητα και ακριβα ειδη και διαλεξτε τα πιο ευκολα.Αν ερθουν ζωντανα και μεινετε ευχαριστημενοι, ξανακανετε παραγγελια και φερνετε και πιο ευαισθητες γαριδες.
3. Οι ενδιαφερομενοι διαβαστε και ενημερωθειτε για τις συνθηκες που χρειαζονται οι γαριδες που θελετε και τα ειδη που υβριδιζουν. Οι περισσοτερες θελουν species tank τουλαχιστον 50 λιτρων.
4.Συννενοηθειτε σωστα μεταξυ σας απο τωρα ωστε να μην υπαρξουν γκρινιες και παρεξηγησεις. Ειναι συνηθως πιθανο ενα ποσοστο θανατων της ταξης του 20-50% αλλα μπορει να χαθουν κι αλλες -εβδομαδες μετα την εισαγωγη στο ενυδρειο. Οι Sulawesi cardinal εχουν και ενα συνδρομο που λεγεται των "5 εβδομαδων". Πεθαινουν ανεξηγητα μετα απο 5 εβδομαδες ακριβως.
5. Πολυ βασικο να μαθετε σε τι παραμετρους νερου κραταει ο εκτροφεας το καθε ειδος και να εχετε ενα ωριμο ενυδρειο με τις ιδιες ακριβως παραμετρους.
6. Παρετε τουλαχτον 12 απο καθε ειδος , οι περισοοτερες γαριδες δεν νοιωθουν ασφαλεια και δεν ξεκινουν αναπαραγωγη αν δεν ειναι τουλαχιστον μια 10αδα απο το ειδος τους.
7. προσοχη να παρετε ποιοτικα ζωντανα. Εχει μεγαλη σημασια στις ρατσες εκτροφης να ειναι υψηλης ποιοτητας γιατι αλλο οι deep blue /yellow eyes/tiger AAA και αλλο οι blue tiger που μπορει να ειναι θαμπες με μια ελαφρα γαλαζια αποχρωση. Εχουν και τεραστια διαφορα στην τιμη.


Αν προσεξετε, ολα θα πανε καλα.Το ζητουμενο ειναι να παρετε και τα 2 φυλα και να ξεκινησουν οι αναπαραγωγες απο σωστους χομπιστες. Μετα θα διαδοθουν μεταξυ μας.
Εγω δεν συμμετεχω αυτη τη φορα, γιατι εχω βρει και θα φερω απο Ελβετια τα ειδη που ψαχνω.
Ειμαι στη διαθεση σας ο,τι χρειαστειτε.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01714 seconds with 11 queries