Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 02-06-04, 21:51
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gemini_str
το ότι έχω ΝΟ2 ημαίνει ότι τουλάχιστον έχει ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου και ότι από ΝΗ4/ΝΗ3 έχω την διάσπαση τους σε ΝΟ2; Ή μήπως γίνεται να έχω ΝΟ2 χωρίς να έχει προηγηθεί ή ΝΗ4/ΝΗ3
Ναι, έχει ξεκινήσει ο κύκλος. Μόνο που (ψύλλοι στ' άχυρα... ) δεν διασπάται η αμμωνία ή το αμμώνιο σε ΝΟ2 ! Τα βακτηρίδια κατ' αρχήν τη διασπούν σε Αζωτο (Ν) και Υδρογόνο (Η). Μετά κάνουν και άλλα θαυμαστά πράγματα αποτέλεσμα των οποίων είναι τα νιτρώδη ιόντα (ΝΟ2), τα οποία αποβάλλονται από τα βακτηρίδια ως "περιττώματα".

Για να έχεις ιόντα ΝΟ2 χωρίς την ύπαρξη αυτών των βακτηριδίων, είσαι ή πολύ "άτυχος" (κάτι σαν να κερδίσεις το λόττο χωρίς να έχεις παίξει...) ή τα έχεις προσθέσει εσύ με κάποιον τρόπο στο ενυδρείο (δύσκολο...).

Να συμπληρώσω σε αυτό που λέει ο niktso, οτι ο κύκλος του αζώτου όταν προσθέτεις και άλλα ψάρια, η διάρκειά του καλύτερα, είναι ανάλογη με το ποσοστό της αλλαγής που επιφέρεις στην ιχθυοφόρτιση του ενυδρείου. Αν έχεις πχ έναν μονομάχο και βάλεις άλλον έναν, μπορεί να κρατήσει μερικές μέρες. Αν έχεις 10 μονομάχους και βάλεις άλλον έναν, είναι θέμα ωρών.
Γι αυτό η προσθήκη νέων ψαριών πρέπει να γίνεται "λάου-λάου"...
Οπως φυσικά και οποιαδήποτε άλλη αλλαγή στα χαρακτηριστικά του ενυδρείου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01785 seconds with 11 queries