Θέμα: 15λιτρα τι?
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 06-02-07, 17:27
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μια full spectrum αν είναι φτιαγμένη για ενυδρεία,όπως η Aquarelle της Phillips,δίνει στα φυτά ότι χρειάζονται και ταυτόχρονα δεν αλλοιώνει τα χρώματα...Εγώ θα πήγαινα σε τέτοια και οχι σε grolux καθώς δεν φαίνεται τόσο φυσικό...
Επίσης,μια και θες νανοβιότοπο Αμαζονίου,καλύτερα θα ήταν να μην έβαζες Anoubias μια και χαλάνε τη βιοτοπικότητα...Ξερω βέβαια πως δεν υπάρχει κάποιο Νοτιοαμερικάνικο υποκατάστατο τους στην αγορά...Αλλά καλύτερα να πήγαινες σε κάποιο άλλο Ν. Αμεριάνικο φυτό...
Εγώ πάντως γι' αυτό το λόγο,εδώ και λίγο καιρό άρχισα να ψάχνω στο internet και να καταγράφω όλα τα Νοτιοαμερικάνικα φυτά που μπορούν να ζήσουν σε βαλτώδεις συνθήκες και κάθε μέρα ψάχνω και εμπλουτίζω συνεχώς τη λίστα μου...Χτες βρήκα την πλειοψηφία των ειδών από φτέρες που ζούν στην Ν. Αμερική και θα τις τσεκάρω αν μπορούν να ζήσουν μέσα στο νερό συνεχώς... Βρήκα και μερικές που είναι επιφυτικές και που ίσως να μπορούν να αποτελέσουν την Ν. Αμερικάνικη ''Java fern''...I hope for the best,και μόλις στήσω το 2μετρό μου θα αγοράσω και θα τσεκάρω όσες βρω στοιχεία οτι βρίσκονται κάτω από το νερό την περίοδο των βροχών... Θα ψάξω και για άλλα είδη φυτών που να μπορούν να ζήσουν μέσα στο νερό κυρίως για την εύρεση κάποιου φυτού αντίστοιχου της Anoubias...Ελπίζω να βρώ τελικά κάποιο φυτό που να μπορεί να στερεωθεί πάνω σε ξύλα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01402 seconds with 11 queries