Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-10-11, 13:16
olga_mau Ο χρήστης olga_mau δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-10-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 7
Exclamation Γεννητουρια χελωνας ξηρας!! ΗΕLP!!

Εδω και πολλα χρονια ειχα στον κηπο μου μια αρσενική χελωνα ξηρας (T.marginata) και πριν 6 μηνες περιπου απεκτησα και μια θηλυκη που ειχα βρει στη μεση του δρομου... Απο τη στιγμη που βρεθηκαν στον ιδιο χωρο το μονο που εκαναν ολη μερα ειναι να ζευγαρώνουν!!! Το αποτελεσμα φυσικα ήταν να ανακαλυψω χθες στον κηπο μου 6 αξιολατρευτα χελωνακια!! Δεν ειναι μεγαλυτερα από 4 εκατοστα και το κελυφος τους ειναι ακομα μαλακο απο κατω. Επειδη φοβηθηκα τις γατες που κυκλοφορουν στη γειτονια τα εβαλα σε ενα μεγαλο καφασι με πανια και ξερα φυλλα απο τον κηπο. Τους εκοψα και ενα φυλλο μαρουλι σε μικρα κομματακια και το εφαγαν με μεγαλη ορεξη.

Σημερα ομως που ο καιρος ειναι πιο ψυχρος και δεν εχει βγει καθολου ηλιος ειναι πολυ υποτονικα και δεν εχουν αγγιξει το καροτο που τους ετριψα. Καταλαβαινω οτι μπορει να ειναι φυσιολογικο, αλλα αν πεσουν σε χειμερια ναρκη τοσο μικρα και χωρις να εχουν φαει καλα, θα αντεξουν? Δεν ξερω ποσο ανθεκτικα ειναι. Σκεφτηκα να τα μεταφερω μεσα στο σπιτι αλλα νομιζω οτι το εξωτερικο περιβαλλον ειναι πιο ιδανικο.

Τι μου προτεινετε να κανω απο εδω και περα? Να επιμεινω να τα ταιζω η απλα να τους βαζω το φαγητο και να τα αφηνω στην ησυχια τους? Νερο χρειαζονται? Να το βαλω σε ενα ρηχο πιατακι? Εχω τοσες αποριες... Απλα ανησυχω γιατι δεν ειχα ποτε τοσο μικρα χελωνακια και μου φαινονται πολυ ευθραυστα!

Οποιος μπορει ας με βοηθησει. Δεν θελω να τα χασω επειδη δεν εκανα κατι σωστα.

Χιλια ευχαριστω εκ των προτερων!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01636 seconds with 11 queries