Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #40  
Παλιά 03-03-09, 13:13
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Τον Νοέμβριο , γνώρισα ένα θυληκο Ροντβάιλερ.
Βρίσκετε φύλακας σε εταιρία φίλων.
Είναι περίπου στα 70κιλά, με ένα κεφάλι που θέλω και τα δύο χέρια για να το χαιδέψω.
Με το αφεντικό του είναι σαν κουτάβι πομεράνιαν!
Με τους υπόλοιπους, δείχνει ένα απίστευτα! ανεπτυγμένο ένστικτο!
Με τους καλούς, καλό.... με τους κακούς!.... μαύρο φίδι που τους έφαγε!
Εχει ορμήξει ουκ ολίγες φορές σε λαμόγια, συνήθως χωρίς γαύγισμα.
Δεν γουστάρει τους κακούς ανθρώπους! Πιστέψτε με! Μπορεί και τους αναγνωρίζει πολύ έυκολα....!
Εμένα δεν μου είχε ΠΟΤΕ επιτεθεί ή αγριέψει! Απο την πρώτη μέρα κιόλας, που μπήκα μόνος μου, νύχτα μέσα στο οικόπεδο της εταιρίας, ήρθε τρέχοντας... χέστηκα πάνω μου!
Με μύρισε για πρώτη φορά. Δεν μου αγρίεψε ούτε στο ελάχιστο, και με άφησε διστακτικά να μπώ στην εταιρία, αφού με είχε απο δίπλα, για να δει οτι θα κατευθυνθώ στην είσοδο των γραφείων και δεν θα περιφέρομαι μέσα στο οικόπεδο.
Αφου με υποδέχτηκαν μέσα τα αφεντικά, έφυγε και πήγε για ξάπλα...
Απο τότε ούτε μία φορα δεν με ενόχλησε. Αντίθετα, πάντα έρχετε να την χαιδέψω! και να παίξω μαζί της!
Πριν κανα μήνα, στις 12 το βράδυ, χτυπάει ο συναγερμός της εταιρίας, απο τα beamer της μάντρας.
Κάποιος είχε πηδήξει μέσα στο οικόπεδο.
Φεύγουμε απο το σπίτι μου, και τρέχουμε.
Οταν φτάσαμε, δεν είδα σκύλο! Είδα ένα λιοντάρι, έτοιμο να κατασπαράξει ότι έβρισκε μπροστά του!
Για να περάσουμε μέσα, (εγώ και τα δύο αφεντικά του), μας μύρισε έναν-έναν για να μας αφήσει...

Αυτό το σκυλί το ερωτεύτηκα! Αυτό σημαίνει φύλακας!
ο σκυλος φύλακας, πρέπει να έχει ανεπτυγμένο ένστικτο. Οχι να γαυγίζει και στην μύγα που περνάει.
Κατα πάσα πιθανότητα, είναι γκαστρωμένο απο κάποιο κόπρο της γειτονιάς. Σκέφτομαι πολύ έντονα να πάρω κουτάβι, και ας ειναι και μπάσταρδο.

Φίλος με ροντβαιλερ πάλι...
Απο την στιγμή που γύρναγε απο την δουλειά στο σπίτι, το σκυλί όλο το βράδυ περιπολούσε γύρω-γύρω το οικόπεδο.
Οταν ξημέρωνε και ο φίλος έφευγε για το μαγαζί του, το σκυλί πήγαινε για ύπνο.
Βέβαια αυτό είχε θέμα, γιατί ήταν πολύ άγριο...
Τελικά χαρίστηκε σε μάντρα οικοδομών που τον είχαν πεθάνει στο κλέψιμο, γιατί έκοψε στα δύο το σκυλί του γείτονα.
Περιττό να πώ, ότι ο μαντράς, ευχαριστεί κάθε μέρα! Σώθηκε ο άνθρωπος!

Σε κανένα απο τα δύο σκυλιά, δεν τους έμαθε κανείς αυτά τα κόλπα. Κανείς δεν τα εκπαίδευσε. Απλά μεγάλωσαν με αγάπη, και ενδιαφέρον.

Βάλτε ότι συναγερμό θέλετε! Κανείς συναγερμός δεν θα σας προστατέψει, γιατί απλά, κανείς δεν ασχολείτε με έναν συναγερμό που χτυπάει.
Ενα καλό σκυλί , με ανεπτυγμένο το ένστικτο του φύλακα, είναι ότι καλύτερο για παρέα και για ασφάλεια.

Προκαλώ όποιον θέλει, να πάει να πηδήξει την μάντρα, νύχτα, στην εταιρία των φίλων μου! Θα τον πετσοκόψει!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01986 seconds with 11 queries