Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 09-06-18, 20:02
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nomad7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους,
Καλησπέρα και από εμένα Φίλε Νικόλα..Καλώς ήρθες..

Για να συστηθώ, ονομάζομαι Νικόλας και είμαι νέο μέλος (στο φόρουμ αλλά και στον κόσμο των ενυδρείων). Το θέμα αυτό έχει σκοπό να με βοηθήσει στο εγχείρημα μου, το οποίο είναι η κατασκευή ενός ενυδρείου με διαστάσεις 120x50x50 cm και χωρητικότητα 300 L.

Μόνος σου θα το φτιάξεις?


Ξεκινώντας θα ήθελα να σας περιγράψω τι έχω στο μυαλό μου. Σπίτι μου, υπάρχει δοκάρι/κολώνα το οποίο βρίσκεται στο κέντρο ενός ενιαίου χώρου τραπεζαρίας και σαλονιού. Σε αυτό το δοκάρι, θέλω να "σηκώσω" ένα διαχωριστικό με γυψοσανίδα, μέσα στο οποίο θα εντοιχίσω το ενυδρείο. Παραθέτω για όποιον θέλει και ένα απλό σχεδιάγραμμα που έκανα που εξηγεί πως θα γίνει αυτό. Στην ουσία με 2 πλευρές (3 αν συμπεριλάβω και την μικρότερη πλευρά) θα δημιουργήσω ένα κενό μήκους 39,5 cm για να μπει η βάση και από πάνω το ενυδρείο και γύρω γύρω θα ντυθεί με γυψοσανίδα.

Έχεις υπολογίσει χώρο για τις εργασίες που χρειάζονται για το ενυδρείο? (συντήρησης)

Για το ενυδρείο, χρησιμοποιώντας ένα γνωστό online εργαλείο και βάζοντας safety factor 4.5, μου βγάζει ότι για τις διαστάσεις μου θα πρέπει να χρησιμοποιήσω 10mm τζάμι. Έχω επιλέξει τις 3 ορατές πλευρές του ενυδρείου να είναι με τζάμι extra clear. Το κόστος που πήρα από 2 διαφορετικούς τζαμάδες είναι 95-98 ευρώ, χωρίς Φ.Π.Α. και χωρίς ροντάρισμα.

Υπολογισμένες και κόντρες?Πάνω κάτω?

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να ρωτήσω, γιατί έχω διαβάσει πολλές απόψεις και δεν είναι ξεκάθαρο σε εμένα αν τελικά το τζάμι πρέπει ή δεν πρέπει να είναι ρονταρισμένο για να κολλήσει καλύτερα, οπότε θα ήθελα την βοήθεια σας εδώ. Κάποιοι λένε ότι πρέπει να είναι ρονταρισμένο γιατί κολλάει καλύτερα και κάποιοι ότι δεν πρέπει να είναι για να κολλάει καλύτερα και απλά χρειάζεται λίγο τρίψιμο με πολύ λεπτό γυαλόχαρτο για να μην κοπούμε εμείς.

Άλλη μια ερώτηση που θα ήθελα να κάνω, είναι αν υπάρχει πρόβλημα στην κατασκευή με την γυψοσανίδα να μην ντύσω την κάθε πλευρά με γυψοσανίδα από την εσωτερική πλευρά, γιατί αν το κάνω θα μου κλέψει και άλλο χώρο και θα μικρύνει το κενό των 39,5 cm για την βάση μου.

Μιλώντας για βάση, θεωρείτε ότι μια βάση με πλάτος 39,5 cm είναι οκ για ένα ενυδρείο πλάτους 50 cm? Δηλαδή το ενυδρείο να προεξέχει κατά 5 cm από κάθε πλευρά.

Όπως είπε και ο φίλος παραπάνω ουσιαστικά,θα χρειαστείς ένα κόντρα πλακέ θαλάσσης σχετικά παχύ ώστε το τζάμι -ενυδρείο να μην είναι στον αέρα.. (Εγώ προσωπικά βάζω και Dow Φελιζόλ)

Φυσικά έχω και άλλες απορίες, αλλά για την ώρα θα ήθελα να ακούσω γενικά τις δικές σας σκέψεις επάνω στο σχέδιο μου.

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Τι Φίλτρο θα βάλεις? εσωτερικό?Εξωτερικό?Σαμπ?
Φιλικά πάντα
Λουκάς
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries