Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 21-01-14, 14:25
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το ποσο κανει να τα καψει το excel,εξαρταται απτη δοση.με 1/4 της κανονικης δοσης,εμενα μου κιτρινισε τη subulata σε μια μερα.
την τριτη-τεταρτη μερα ειχε λιωσει εντελως,χωρις να ξαναριξω.
Εμενα το excel μου έλιωσε, επίσης, τη valisneria αλλά όμως δεν μου πείραξε τη subulata καθόλου . Σημειώνω ότι χρησιμοποιώ το easy carbo (που είναι αντίστοιχο αλλά λίγο φτηνότερο από το excel) και ρίχνω την κανονική δόση, πέρα από το ότι έχω DIY CO2. Γιατί ρίχνω excel & παράλληλα έχω CO2; Για να περιορίσω τις άλγες (το excel είναι και αντι-φυτοπαρασιτικό, σαν φυτοφάρμακο) και την αυξομείωση του CO2.

Αν πας σε DIY CO2 σε συμβουλεύω να αρχίσεις με ένα μπουκάλι και σε μια εβδομάδα να βάλεις και δεύτερο. Τα προβλήματα του DIY CO2 είναι (σε σειρά σπουδαιότητας) τα εξής:
1. Η παραγωγή του δεν είναι σταθερή με το χρόνο. Με δυο μπουκάλια τα οποία τα ανανεώνεις εναλάξ αυτό το, σημαντικότερο, μειονέκτημα περιορίζεται.
2. Η παραγωγή του μειώνεται πολύ, μέχρι που σταματά, σε χαμηλές θερμοκρασίες. Λύνεται εύκολα αν βάλεις το μπουκάλι σε θερμαινόμενο 'μπεν μαρί' (π.χ. έναν κουβά με νερό που έχεις ρίξει μέσα έναν μικρό θερμαντήρα). Προσωπικά χρησιμοποιώ μαγιά σαμπάνιας (περ. 1,5€ το φακελάκι στο ebay) για να αποφύγω αυτό το πρόβλημα και έχω το επιπλέον πλεονέκτημα ότι το 1,5 λιτρο μπουκάλι μου διαρκεί περισσότερο από έναν μήνα (με ρυθμό 1 φυσ./2 δευτ.)
3. Δυσκολία καλής διάχυσης λόγω χαμηλής πίεσης που αποτρέπει τη χρήση μερικών εξελιγμένων μεθόδων διάχυσης. Σου προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποια μορφή ενεργούς διάχυσης (π.χ. αυτή). Προσωπικά χρησιμοποιώ έναν φτηνό κυκλοφορητή. Δεν κάνει την καλύτερη δυνατή διάχυση, αλλά αυξάνει τη κυκλοφορία στα φυτά, που είναι πρόσθετο πλεονέκτημα, γιατί τα βοηθά να απορροφήσουν καλύτερα τα θρεπτικά στοιχεία από το νερό και, επιπλέον, τον κλείνω τη νύχτα για να αποφύγω τυχόν υπερβολικά επίπεδα CO2.
4. Δεν μπορείς να ρυθμίσεις, παρά μόνο πολύ αργά και σταδιακά (προσθαφαιρώντας μαγιά), την επιθυμητή στάθμη του CO2.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries