Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 05-04-05, 20:47
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Εγω πάλι έχω βασίζω την διατροφή τους σε μια συνταγή που βρήκα στο ιντερνετ και την εχω εμπλουτίσει αρκετά μετά από αρκετό διάβασμα.

Ότι βάζω μέσα καλύπτει διατροφικές ανάγκες των mbuna (βιταμίνες Β1, Β2, Β3, Β12, C, D, E, riboflavin, niacin, φολικό οξύ και πάει λέγοντας) και μερικά ίσως να σας φαίνονται αστεία, αλλά κάνουν όλα, το καθένα την δουλειά τους (πχ. η πάπρικα ας πούμε τους δίνει πιό βαθιά κόκκινα & πορτοκαλί χρώματα στους ψάρακες).

Για όσους ενδιαφέρονται, σας παρουσιάζω την ΜΥΣΤΙΚΗ μου συνταγή


"ΜΜBUNA Du-Jour" MDJ

0,5Kg μέρη σπανάκι,
0,5Kg μέρη αρακά,
0,5Kg μέρη καρότο,
0,5Kg μέρος γαρίδα (ολόκληρη),
2-3 παντζάρια (τις ρίζες μόνο)
100g Spirulinα Flakes
50g Multivitamin Flakes
5 κουταλάκια σκόνη πάπρικα,
1 αυγό ολόκληρο (οχι και τα τσόφλια ντε! )


1) Σπανάκι, αρακά, καρότα, γαρίδες και παντζάρια, όλα μαζί στο blender μέχρι να γίνουν όλα σχεδόν αλοιφή.


2) Ανακατεύουμε σε ένα μπώλ το παραπάνω, με τα Multivitamin & Spirulina Flakes, την πάπρικα, και το αυγό με το χέρι αργά!



3) Αφήνουμε το μίγμα να έρθει σε θερμοκρασία δωματίου, και κατόπιν, προσθέτουμε λίγη (3 φύλλα) λιωμένη ζελατίνα σιγά σιγά.


4) Ανακατεύουμε πάλι (στο χέρι) μέχρι να γίνει ενα ομοιόμορφο μίγμα.


5) Τέλος, μοιράζουμε το μίγμα σε zip-lock σακουλίτσες τόσο ώστε κάθε μια σακούλα να έχει πάχος ~1 εκ ξαπλωμένη.


6) Kαταψύχουμε τις σακούλες και κάθε φορά 'σπάμε' όσο 'παγάκι΄χρειαζόμαστε για το κάθε feeding.

Οι κιχλίδες το 'σκίζουν' και το τρώνε φυσικά και οι γλύφτες μια χαρά!

Το εβδομαδιαίο 'menu' έχει ώς εξής:

ΔΕΥΤΕΡΑ
Πρωί = MDJ
Βράδι = MDJ

ΤΡΙΤΗ
Πρωί = MDJ
Βράδι = Αγγουράκι

ΤΕΤΑΡΤΗ
Πρωί = MDJ
Βράδι = MDJ

ΠΕΜΠΤΗ
Πρωί = MDJ
Βράδι = Algae Tablet/Waffers

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Πρωί = MDJ
Βράδι = MDJ

ΣΑΒΒΑΤΟ
Πρωί = MDJ
Βράδι = Spirulina Flakes

ΚΥΡΙΑΚΗ
Πρωί = NHΣTEIA
Βράδι = NHΣTEIA

Το παραπάνω τηρείται με χριστιανική ευλάβεια (δεν είναι απαραίτητο, απλά έτσι θέλω εγώ) εκτός όταν λείπω,
που το auto feeder τους δίνει 2 φορές την ημέρα spirulina flakes σκέτα.

Η συνταγή βγάζει 4-5 μεσσαίες zip-lock σακούλες φαγητό, θεωρητικά αρκετό για έναν χρόνο (εξαρτάται από τον αριθμό των ψαριών και επίσης από την ποσότητα που ταίζει κανείς την κάθε φορά).

Οπότε ασχολούμαι μία φορά τον χρόνο και ταίζω 12 μήνες τους ψάρακες
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01787 seconds with 11 queries