Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #75  
Παλιά 07-10-10, 19:43
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν παιδιά έχω παραγγείλει το Rio 125 και αναμένω !

Τα φίλτρα στο Rio έχουν μερικά επίπεδα από σφουγγάρια. Μπορώ να αλλάξω ένα επίπεδο με "κοφτό μακαρονάκι" για καλύτερα ?

Επίσης θα αγοράσω και αυτήν την αντλία (ΕΗΕΙΜ Compact 1000) για τις αλλαγές νερού. Ξέρετε τι διατομής είναι το ακροφύσιο εξαγωγής ? Τι λάστιχο μπορώ να προσαρμόσω ? Αλφαδολάστιχο διάβασα ότι κάνει ε? Μπορώ (ή και πρέπει) να την βεντουζάρω μόνιμα στο ενυδρείο (όταν δεν την χρησιμοποιώ για αλλαγές) στην απέναντι πλευρά του φίλτρου για να βοηθώ στην ροή του νερού ?

Ποιόν υαλοβάμβακας να αγοράσω για να τυλίξω το λάστιχο εξαγωγής ?

Να σας πω δε για την ιστορία ότι ο πωλητής που ρώταγα για το στρώσιμο μου είπε: "Ωχ και εσύ από το Internet διάβασες αυτές τις ιστορίες ???" και με παρέπεμψε στην αγορά έτοιμων βακτηριδίων ?

Μα καλά τόση κόντρα υπάρχει μεταξύ πέτσοπον και έμπειρων ?



Αν αυτό που υπάρχει λέγεται κόντρα μάντεψε ποιος από τους δύο έχει να βγάλει λεφτά από αυτή! Ανακυκλώνονται συνέχεια αυτά, αλλά μπορείς να ανατρέξεις στη βιβλιογραφία και να δεις ποια βακτήρια κατά κύριο λόγο θέλουμε να αναπτυχθούν στο φίλτρο μας και μετά να βρεις από μόνος σου αν μπορούν να ζήσουν σε μπουκαλάκι!

Μην μπαίνεις στη διαδικασία να ανοίγεις τέτοιες κουβέντες με τους περισσότερους επαγγελματίες. Αλλά τι να σου πει και αυτός, ότι δε θέλει να σου πουλήσει ένα προϊόν του; Πιάσ' τ' αβγό και κούρευ' το!

Μπορείς να αντικαταστήσεις κάποια σφουγγάρια με υλικό τύπου siporax ή substrat pro. Αυτό που λες για τον υαλοβάμβακα δεν το καταλαβαίνω. Πάντως δε μιλάμε για κοινό υαλοβάμβακα, είναι έτσι περιγραφικά συνθετικό βαμβάκι για ενυδρειακή χρήση και όποιο και να πάρεις είναι πολύ φθηνό, δε νομίζω ότι έχουν ιδιαίτερη διαφορά. Αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω τι εννοείς στην ερώτησή σου.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01706 seconds with 11 queries