Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 04-11-04, 01:15
Το avatar του χρήστη Fonamstel
Fonamstel Ο χρήστης Fonamstel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-02-2004
Περιοχή: Μεταξύ Σίνδου και Περαίας
Μηνύματα: 513
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Fonamstel
Προεπιλογή

johnny98130, ευτυχώς μου το θύμισες γιατί το είχα ξεχάσει...

Από περιέργεια, πήρα ένα τετράλιτρο απιονισμένο από σουπερμάρκετ και αυτό το αλατοδιάλυμα και έφτιaξα ένα (θεωρητικώς) διάλυμα αγωγιμότητας 1166 μS.

Ε... βασικά εξεπλάγην

Δεν "διαφέρει κατά πολύ" όπως είπες.
Το combo της Hanna το μετράει σαν 1185 μS.
Με δεδομένο οτι η ακρίβεια του οργάνου είναι +/-2%, αυτήν τη μέτρηση (1185) θα πρέπει να την θεωρούμε σαν μια τιμή μεταξύ 1161 (1185 - 2%) και 1208 (1185 + 2%).
Ε, το θεωρητικό 1166 είναι μέσα.

Ας πούμε οτι καλιμπράρουμε το όργανο με αυτό το διάλυμα.
Θα δείχνει 1166, ενώ στην πραγματικότητα θα είναι 1185. Ναι, αλλά πάλι λόγω του +/-2%, θα πρέπει να θεωρούμε οτι το 1166 είναι από 1143 ως 1189. Πάλι μέσα είμαστε...

Το απιονισμένο για ηλ. σίδερα, μετρώντας το μου δίνει αγωγιμότητα 20 μS.
Νομίζω οτι αυτού του είδους το νερό (για σίδερα) είναι ότι χειρότερο, αλλά ακόμη και μ' αυτό... μια χαρά διάλυμα γίνεται.
Αν θέλουμε ακόμα καλύτερη ακρίβεια, μπορούμε να αγοράσουμε water for injection. Απ' όσο έψαξα, αυτό το ιατρικό παρασκεύασμα, είναι διπλά απεσταγμένο νερό - δηλαδή ουσιαστικά σκέτο H2O. Εστω όμως, οτι έχει 10 μS αγωγιμότητα... ποιά θα είναι η διαφορά ? Αντί για 1166 θα μετράω 1176. Σιγά τα ωά... Η ακρίβεια του combo είναι πολύ χειρότερη.

Αλλωστε, το να χρησιμοποιούμε το combo ας πούμε για να μετρήσουμε τόσο χαμηλές αγωγιμότητες της τάξης των 10-50 μS είναι ανούσιο. Τόσο "καθαρά" νερά για να τα μετρήσουμε χρειαζόμαστε εξοπλισμό που ούτε στα όνειρά μας δεν θά 'χουμε.

Με την πρώτη ευκαιρία, θα πάρω water for injection για να δω και την τιμή του και να κάνω δοκιμές.

Πλάκα-πλάκα, μου έδωσες την ιδέα να φτιάξω ένα αγωγιμόμετρο ! Ως κατασκευή, είναι γελοία για ηλεκτρονικούς...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01602 seconds with 11 queries