Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 21-03-12, 19:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Είναι ιδιαίτερα μεγάλη σαν δεξαμενή. Ανάλογος θα είναι και ο εξοπλισμός της και τα έξοδα της. Πάμε λοιπόν για 33,500 λίτρα. Σίγουρα πάμε για μεγαλύτερες αντλίες, τουλάχιστον 18,000 λίτρα την ώρα, δύο εντεκάρια bottom drain και εφαρμωσμένα σε αυτά air dome για παροχή αέρα. Θα χρειαστείς δηλαδή ακόμα δύο αεραντλίες. Επίσης, για μια τόσο μεγάλη δεξαμενή, δεν θα απόφευγα με τίποτα να προσαρμώσω και την ανάλογη υποστήριξη λάμπας UV. Τα κοι είναι ψάρια που πρέπει να τα χαζεύεις σε όλα τα μήκη, πλάτη και βάθη μιας λίμνης, οπότε απαιτείται διαύγεια νερού, χωρίς αιωρούμενη άλγη.

Ένας πολύ πρόχειρος υπολογισμός για αυτόν τον εξοπλισμό μόνο θα ανέλθει κάπου στα 3,500 ευρουλάκια τουλάχιστον, χωρίς να υπολογιστούν ακόμα τα φίλτρα και το υλικό στεγανωποίησης της δεξαμενής. Από ηλεκτρισμό, θα καίει αρκετά, άσχετα αν χρησιμοποιήσεις low voltage αντλίες.

Θα χρειαστείς τεράστιο χώρο φίλτρανσης με πολλά λίτρα βιολογικού υλικού, αλλά προπάντων πρέπει να δωθεί ιδιαίτερη σημασία στο θέμα της μηχανικής φίλτρανσης, που είναι ένα από τα ζητούμενα για μια τέτοια δεξαμενή με nishikigoi (koi).

Κάτι άλλο που πρέπει ταυτόχρονα να σκέφτεσαι είναι η στεγανωποίηση της δεξαμενής. Ήδη έχεις αρκετά μέτρα επιφάνειας, κάτι που επίσης θα σου ανεβάσει αρκετά τον προϋπολογισμό.

Φίλε, δεν θέλω να σε φοβήσω με αυτά που ανέφερα πιο πάνω, αλλά ωφείλω να καθοδηγήσω μήπως και μείνεις από "βενζίνη" πριν το τέλος. Άλλωστε, για να βάλεις κοι σε μια δεξαμενή, χρειάζουνται όλα τα πιο πάνω, με ελάχιστες διαφοροποιήσεις. Πάντως φαίνεσαι διαθετημένος να δώσεις τις καλύτερες συνθήκες στα κόι σου και μπράβο.

Δύο χρόνια αργότερα θα ξεχάσεις τα πάντα και θα εργάζεσαι ακατάπαυστα στο χώρο εκεί προς δική σου ευχαρίστηση. Προσωπικά, είναι η καλύτερη επένδυση που έχω κάνει στη ζωή μου και την απολαμβάνω όποτε επιθυμώ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01676 seconds with 11 queries