Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 20-03-12, 20:11
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή

Καλησπερα σας!

Μολις γυρισα απο το σκαψιμο οποτε θα απαντησω σε αυτα που με ρωτατε πρωτα κ θα επανελθω με περισσοτερες πληροφοριες-αποριες που αφορουν κυριως το χτισιμο-καλουπομα κτλ μιας κ μιλησα σημερα με εναν μαστορα κ μου εκανε το μυαλο πουρε.


1) Η λιμνη ναι θα ειναι 3-4 τσιμεντολιθους πανω απο την γη.
2) Κοι θελω να διατηρησω.
3) Οσο αφορα τις αντλιες αν με καλυπτουν οντως 2χ15αρες ειμαι κ ευχαριστημενος μιας κ περιμενα να μου πειτε να γυριζω το νερο μου 2-3 φορες πχ σαν τα ενυδρεια μου!!
4)bottom drain θα μπει. Δεν νομιζω να χρειαστω 2 ετσι οπως τα εχω σχεδιασει σωστα? ΑΝ ηταν απαραιτητο θα αλλαξει τελειως η διαρυθμιση κ δεν μπορω να πω οτι θα μου αρεσε κ τοσο........να εκανα πχ 2 βαθεια σημεια-ενα στην μια ακρη κ ενα μπροστα απο τον καταρακτη οποτε να γινει το ρυχο σημειο κ η νησιδα στην στροφη πανω ,που κανει η λιμνη. Δεν ξερω γιατι αλλα κ τα 2 μου ακουγονται ωραια σχεδια κ ισως το δευτερο να ειναι κ ποιο εντυπωσιακο-αλλα προτιμω ομως το πρωτο γιατι θα ηθελα να εχω -τα σχετικα ρυχα-σημεια μπροστα στα τζαμια...(μην με ρωτησετε γιατι -Παλι δεν ξερω να σας απαντησω...) Γιαυτο βιαζομαι να τελειωσω το σκαψιμο σε αυτο το βαθος που δουλευω τωρα(40 ποντους) κ οταν δωσω το τελικο σχημα (κοντευω!) να αραξω κανα 2-3 μερες εκει χαζευοντας το κ να καταλληξω-εφοσον ειναι θεμα αισθητικο κ μονο! Αν ομως ειναι ζωτικης σημασιας κ μου το επισημανεται...αλλαζω "πορεια" επιτοπου......

5) Τα ντουβαρια εκτος απο το οτι θα εχουν παρτερι παραλληλο φουλ στα καλαμια κ τους παπυρους ,απο την μεση κ πανω περιπου(μπορει κ ολο αν με περνει) θα ντυθει με πετρα.

6) Για τα φιλτρα βλεπω πολλους να εχουν απλα ενα Μεγαλο σαμπ κ εκει λεω να παω κ εγω...ενα μεγαλο σαμπ χτιστινο με χωρο φουλ ωστε να χωρεσει τα παντα.....αυτο βεβαια μπορει να κοψει κ πολυ ροη αντιστοιχα οποτε θελει λιγο ψαξιμο....το οτι στο σχεδιο εχω βαλει το σημειο φιλτρανσης απεναντη απο τον καταρακτη δεν μου διμιουργει προβλημα μιας κ η ανλια (η μια λογικα θα πηγαινει στον καταρακτη κ η αλλη πισω απο την νησιδα οπως φαινεται στο σχεδιο...) θα ζοριζεται για να στελνει το νερο εκει?!

Καταρχην να ευχαριστησω ξανα για την βοηθεια σας μιας κ καταλαβαινω οτι θα μπορουσα να εχω διαβασει ολα τα θεματα πχ στις λιμνες κ να ειχα βρει τα παντα! Μεχρι τωρα εχω ξεφυλλησει τα μισα κ μπορω να πω οτι εχω μπερδευτει ολιγων... Κυριως στο τι υλικα βαζουν για το χτισιμο...(αλλοι με πληθρα,αλλοι με τειχιο(σκετο μπετο) αλλοι πετρα......etc



-------------------------
Καλησπερα κ παλι.

Συνεχισα κ σημερα κ πιστευω οτι αν οχι αυριο -μεθαυριο θα εχω δωσει το σχημα που θελω....μετα λεω να βαλω την φρεζα μεσα,για να μην σπαω τα χερια μου κ να παω αλλους 20-30 ποντους κατω , τουλαχιστον στο βαθυ σημειο...



Για το χτισιμο τωρα ο μαστορας που μιλησα μου ειπε οτι 2 επιλογες εχω (τσιμεντολιθους μου λεει τους ξεχνας...αντε απο την γη κ πανω με καλο σιδερωμα μου ειπε...αλλα δεν το προτιμαει) τοιχιο δλδ ολο.(μονο μπετο)....μου εκοψε λιγο την χαρα μιας κ δεν περιμενα οτι θα χρειαστω τοσα κυβικα αλλα μου ειπε οτι αν θελω μπορω να το κανω με πετρα.Να πεσει το σκυροδεμα δλδ κατω, αφου μπουν τα σιδερα κ το bottom drain (15-20 ποντους παχος) κ μετα το τοιχιο να σηκωθει χτιστινο με πετρα (μαζι με τα γυρισμενα σιδερα)...μετα μου ειπε οτι το 'σοβαντισμα' θα γινει με μπετο-αμμο θαλασσης κ συνεχιζουμε με τις ριτινες κτλ....

εσεις τι εχετε να πειτε για ολα αυτα ομως?!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Psytrancer : 20-03-12 στις 20:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02408 seconds with 11 queries