Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 15-03-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Psytrancer
Psytrancer Ο χρήστης Psytrancer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2008
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 154
Προεπιλογή Επιτελους λιμνη!!

Καιρο το ελεγα αλλα ποτε δεν το εκανα..(μεχρι τωρα)..Ειμαι πλεον ομως στην ευχαριστη θεση ,οπου μπορω να πω επιτελους...Οτι οι εργασιες ξεκινανε αυριο!

Σκεφτομαι να γινει για αρχη περιπου 10.000 λιτρα(5χ2χ1) κ απο σεπτεμβρη που θα εχουμε παρει μια ιδεα να την μεγαλωσω! το κυριως θεμα θελώ να ειναι τα φυτα που θα την περιβαλλουν....απο ψαρια λιγα κοϊ..μετα το καλοκαιρι ομως κ αυτα.

Η λιμνη γινετε για χαρη της μανας μου.Εγω τις εβαλα την ιδεα,εγω(κυριως) θα τα κανω ολα κ απο κατασκευη και απο συντηριση αλλα αυτη θα την χρηματοδοτησει κ θα την απολαμβανει περισσοτερο , μιας κ θα γινει στον κηπο της, οπου περναει μεγαλο μερος της ημερας της.

Το μερος!




Θα ηθελα στην πορεια κ αφου τελειωσει πρωτα βεβαια να την φυτεψω οσο παει!! Παραλληλα με τον τοιχο θα γινει ενα μεγαλο παρτερι (50-60 εκ) οπου λεω να γεμισει καλαμια κ παπυρους ωστε να καλυψω τον τοιχο.....Στην γωνια που κανει ο τοιχος θα ειναι το συντριβανι...Με το δεντρο εχω προβλημα?(Μουρια.Με τις ριζες της δλδ) Για τα φυλλα σκεφτομαι να βαλω 2-3 μεταλικες γωνιες στον τοιχο οπου το ''μπρατσο'' τους θα προεξεχει οσο το φαρδος της λιμνης ...ωστε να βαλω δυχτακι να μαζευει τα πολλα πολλα...Απο ηλιο εχω αρκετο απο το πρωι μεχρι τις 3 οπου κ αρχιζει να το πιανει η σκια...μετα τις 4:30 δεν το βλεπει καθολου φως.

Λεω να την κανω με λινερ.Βλεποντας την κατασκευη του μαστορα κ μοδερατορα in the pond δεν με βλεπω για να μπαινω σε τετοια ιστορια......θα ηθελα ομως να ρωτησω αν θα ηταν εφικτο να της δωσω σχημα με μπετον ωστε να ειναι ποιο σταθερη η κατασκευη κυριως στα παρτερια-επιπεδα δλδ (ή με κολλα που χρησιμοποιουν για τα πλακακια-για ποιο λεια επιφανεια)?

Η φιλτρανση με απασχολει αρκετα μιας κ δεν σκαμπαζω μια...βλεπω οτι στις μεγαλες και αρκετα φυτεμενες λιμνες το κυριως φιλτραρισμα ειναι μηχανικο μιας κ τον βιολογικο καθαρισμο τον κανουν τα φυτα, αν καταλαβα καλα δηλαδη....Βλεπω οτι οι περισσοτεροι πανε σε diy φιλτρα(βαρελια) κ λενε οτι ειναι κ ευκολο κιολας....Εχω βρει καποια videos στο youtube κ τα μελεταω προς το παρων....

Ελεγα για αρχη να ξεκινησω με καποιο ετοιμο φιλτρο μιας κ ειδα καποια γυρω στα 200ε οπου ελπιζω να με καλυπτουν...(λινκ μολις το ξαναβρω!)

Το bottom drain,skimmers etc κατα ποσο κρινονται απαραιτητα σε ενα τετοιο συστημα?


Ευχαριστω προκαταβολικα!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02013 seconds with 11 queries