Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-11-06, 16:50
Το avatar του χρήστη abrous
abrous Ο χρήστης abrous δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο
Μηνύματα: 211
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην abrous
Προεπιλογή Λιπανση φυτων ??

Διαβασα σχεδον ολα τα σχετικα post αλλα δεν μπορεσα να εξαγω καποιο σαφες συμπερασμα. Εχω ενα 125 lt κατι παραπανω απο ενα μηνα.( Την περασμενη εβδομαδα αρχισα να βαζω ψαρια). Θελω να το κανω πυκνοφυτεμενο και για την ωρα εχω : Valisneria spirallis (2),Valisneria Gigantea (2), Anubias (2) , Anubias nana (2), Alternanthera cardinalis, Ceratophyllum demersum (εγινε χαος και αφησα καμμια 12αρια μεγαλα κλαδια,egeria densa (πανω απο 20 κλαδια),Hygrophilla polysperma (1), Hygrophilla corymbosa (3) και micranthemum (νομιζω) "cuba" (2).
Τα εχω απο την αρχη του στρωσιματος και μεχρι τωρα δεν εχει χαλασει κατι. Το μονο προβλημα ειναι οτι εχω πρασινη τριχοειδη αλγη αλλα αυτο ειναι ενα αλλο θεμα .
Αυξησα τον στανταρ φωτισμο του Juwel απο 36 σε 70W + 2 led bar και αντικατεστησα τις Daylight + Warmlight λαμπες που ειχε με νεες τις Arcadia.
Η διαρκεια φωτισμου ειναι 12 ωρες.
Σαν λιπανση εβαζα Flourish 2.5 ml δυο φορες την εβδομαδα. Τι αλλο χρειαζεται ? Διαβαζω σε αλλα post για potasium (καλλιο) και σιδηρο. Ποιες ειναι οι δοσεις απο τις οποιες πρεπει να αρχισω και πως θα δω αν ειναι πολυ ή λιγο ? Υπαρχουν καποια τεστ με τα οποια μπορω να μετραω την περιεκτικοτητα των απαραιτητων στοιχειων στο νερο ?

Ευχαριστω,

Αγγελος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01729 seconds with 11 queries