Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #7  
Παλιά 04-03-08, 11:18
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Ζακ είναι λίγο δύσκολο όταν παίρνεις υλικά από την φύση γιατί δεν ξέρεις τι θα σου βγούν. Να σου πω την εμπειρία μου:

Πέτρες: έκανα τον έλεγχο που σου είπε ο asourtzo και αφού είδα ότι δεν αφρίζουν και είναι σαν κρύσταλο-γυαλί θαμπό είπα είναι χαλαζίας (κατάλληλο δηλαδή) και το έβαλα. Δεν λογάριασα όμως τις σκουρόχρωμες "λωρίδες" της πέτρας που ίσως να είναι οξείδια σιδήρου που δηλητηριάζουν το νερό.

Ξύλα: πολλά ξύλα ταιριάζουν με την προϋπόθεση να μην σαπίζουν γρήγορα, να μην αφήνουν ουσίες στο νερό και να προετοιμάζονται κατάλληλα.

Χώμα: Ημουν πολύ τυχερή όταν έβαλα χώμα για υπόστρωμα, γιατί δεν είχε εντομοκτόνα να μου σκοτώσουν ζωντανά, δεν είχα ζιζανιοκτόνα να μου κάψουν τα φυτά, δεν είχε παράσιτα, ή άλλους μικροοργανισμούς που θα έκαναν ζημιά και δεν ήταν γόνιμο ώστε να γεμίσω άλγη. Αν υπήρχε κάτι από τα παραπάνω στο χώμα φαντάζεσαι τι θα γινόταν;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01336 seconds with 11 queries