Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #35  
Παλιά 03-07-14, 19:20
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
θα προσπαθησω οπως λες και αν με βολευει , θα το κανω.
η μονη διαφορα ειναι στο τελος....
οταν τελειωσω τα κολληματα και το αφησω μια μερα.
θα παρω ξυσματα και θα τα ριξω σε χλωροφορμιο, να γινει ενα πιο παχυρευστο υγρο και θα περασω ολες τις ραφες εσωτερικα...
τι λες??
Εφόσον είναι κομμένα με δισκοπρίονο δεν χρειάζεται, αν ξύσεις στη γωνία με τη σύριγγα θα είσαι οκ, αλλα το καλό κόλλημα όπως σου είπα και πριν εξαρτάται και απο το κόψιμο. Αν βάλεις ξύσματα, ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ, στη αρχή μόνο χλωροφόρμιο για να μπει στο κενο που έχουν τα 2 κομμάτια, το παχυρευστο δεν μπαίνει, επίσης το παχυρευστο αργει αρκτετα για να στεγνώσει, αλλα νομίζω στη περιπτωση σου δεν το χρειάζεσαι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Paschalpgr Εμφάνιση μηνυμάτων
η "κολλα" της BISON είναι στη συνημμένη φωτογραφία.

Τάκη αυτή τη διαδικασία που περιγράφεις και η οποία είναι η σωστή για να κολλήσεις πλεξιγκλας με χλωροφορμιο γλυτώνεις με αυτή την "κολλα".
Απλά βάζεις ένα στρώμα στην ακμή του ενός κομματιού και το εφαρμόζεις στην επιφάνεια του αλλου εκεί που θέλεις να κάνεις την ένωση. Το πιέζεις για κανένα πεντάλεπτο και το αφήνεις να στεγνώσει. Εαν το κόψιμο είναι ίσιο τότε έχεις 100% στεγανή κόλληση που δεν ξεκολλάει αλλά σπάει γιατί αυτή η "κόλλα" κάνει ότι και το χλωροφόρμιο, λιώνει το πλαστικό.

Δεν θέλω να πείσω κανένα ότι αυτή είναι η καλύτερη μέθοδος για να κολλήσεις πλεξιγκλάς. Απλά θέλω να βοηθήσω γιατί έχεις μεγαλύτερη ευκολία χρήσης και καλύτερη διαχείριση λαθών, γεγονότα τα οποία είναι πολύ βασικά όταν κάνεις κάτι για πρώτη φορά ερασιτεχνικά.
Ευχαριστώ φίλε Paschalpgr
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 03-07-14 στις 19:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01865 seconds with 11 queries