Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #84  
Παλιά 30-06-10, 03:36
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
Όποιος όμως αποφασίσει να τους αγοράσει, ενώ γνωρίζει, και πάλι είναι δικαίωμα του και πάλι δεν υπάρχει λόγος για κράξιμο.
Αντε για τους κίονες ή το παντελόνι να συμφωνήσω βρε Άλεξ, ότι είναι δικαίωμά του και δεν έχω το δικαίωμα να τον "κράξω".
Οι κίονες όμως είναι άψυχοι.
Για τα κακόμοιρα τα ζωντανά που τα παιδεύει, που τα καταδικάζει σε θάνατο, σε ταλαιπωρία, που τα μοιράζει στα πετσοπ κι αυτά
καταλήγουν σε ανίδεους, που τα δημιουργεί παρά φύσιν και δεν τον ενδιαφέρει τι θα απογίνουν ή πόσα θα επιβιώσουν, αρκεί να
πετύχει ένα με πιο λαμπερό χρώμα, πού τα διαδίδει παντού και τα διαφημίζει ακόμη και μέσα σ' ενα αντίθετο στην διάδοσή τους
φόρουμ, πάλι είναι δικαίωμά του και δεν υπάρχει λόγος για "κράξιμο"? Συγνώμη αλλά σ' αυτό δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ.

Εσύ σε τέτοιες βάναυσες συμπεριφορές μπορείς να δίνεις συμβουλές, είναι δικαίωμά σου, εγώ πάλι θα κατακρίνω ("κράζω"), με την μεγαλύτερη
έμφαση που μπορώ να δώσω και την μεγαλύτερη γραμματοσειρά που θα βρω, νομίζω πως είναι δικαίωμά μου (ίσως και υποχρέωσή μου).

Πάντως πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω αυτή την ευαισθησία που επιδεικνύουμε απέναντι σε προκλητικές και βάρβαρες συμπεριφορές.
Μου θυμίζει τις περιπτώσεις που ο τροχονόμος γράφει μια κλήση στο παράνομα σταθμευμένο αυτοκίνητο κι ακούει τα "σχολιανά" του από
τους διερχόμενους, οι οποίοι αντί να στιγματίσουν την αντικοινωνική συμπεριφορά του οδηγού, παίρνουν το μέρος του και τα βάζουν με
την "εξουσία" που καταπιέζει τον κοσμάκη. Είναι φαίνεται γραμμένο στο DNA μας να διαφωνούμε, ακόμη και για το αυτονόητο.

Καλές οι δημοκρατικές ελευθερίες και δεν υπάρχει μεγαλύτερο αγαθό από την ελευθερία της γνώμης και τον σεβασμό στην αντίθετη άποψη,
αλλά όχι όταν βασανίζονται ζωντανά και χάνονται ψυχούλες, τότε είναι χρέος μας να κράξουμε κι ας κατηγορηθούμε για το κράξιμο.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01643 seconds with 11 queries