Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 25-11-17, 21:15
AngelaTz Ο χρήστης AngelaTz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2014
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Λαμπες και απαιτησεις φωτισμου

Καλησπερα! Στηνω το καινουργιο μου ενυδρειο τωρα και θελω να το κανω φυτεμενο. Οχι με δυσκολα φυτα αλλα κυριως ευκολα και μετρια (για την ακριβεια εχω ενα βολβο λωτου τον οποιο θελω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ να το δω να αναπτυσσεται και να επιβιωνει στο νεο ενυδρειο)
Το ενυδρειο ειναι 80Χ40Χ60, Εχω αγορασει ενεργο και παθητικο υποστρωμα απο jbl (manado και aquabasis), σιγουρα θα γινεται προσθηκη υγρων λιπασματων απο seachem σε οτι χρειαζεται και παροχη διοξειδιου με μπουκαλα διοξειδιου.
Το προβλημα και η ερωτηση μου σχετιζονται με το φωτισμο οπου προβλεπω να εχω θεματα, ειδικα με δεδομενο το υψος τους ενυδρειου. Αυτη τη στιγμη εχω 2 λαμπες Τ5 στα 24W (6500 και 4000 κελβιν). Σκεφτομαι σαν πρωτη κινηση να βαλω ανακλαστηρες (τους οποιους και αναζητω μιας που στα 55cm που ειναι η λαμπα δεν βρισκω στο εμποριο - ολοι δινουν της juwel στα 59cm) και αναρωτιεμαι αν θα ειναι αρκετο ή πρεπει να προστεθει φωτισμος με εξτρα λαμπες. Τι πιστευετε; θα την παλεψω με 10-12 ωρες φωτισμου τη μερα με τις υπαρχουσες λαμπες ή να κοιταξω για προσθηκη κι αλλων λαμπων;

Και μια ακομα ερωτηση: Ειδα προσφατα στο ebay σπορους για φυτο "χαλι" στο ενυδρειο. Λιγο με Micranthemum Monte Carlo μοιαζει. Εχει καποιος εμπειρια απο δοκιμη να μου πει αν πιανει, αν αξιζει να το δοκιμασω... ??
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01394 seconds with 11 queries