Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #24  
Παλιά 22-06-07, 21:08
japetus Ο χρήστης japetus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2005
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Λοιπον ειχα καποιες εξελιξεις με το θεμα... Καταρχήν κατι μυριζε ασχημα την Τριτη που πηγα (μετα απο 5 μερες χωρις έλεγχο) και ειδα τον εφιό (ή τον σαπίτη ψόφιο αναμεσα στα χορτα στο πλάι της λίμνης. Δεν μπορεσα να καταλαβω πώς πέθανε, ίσως τον τραυματισε καποιο ζώο και κρυφτηκε ωσπου ψοφησε;
Μετα απο αυτο ειπα να ξεκινησω με τη λιμνη και εβαλα το καινουριο φιλτρο να δουλευει μονο του για να αποκτησει τα απαιτουμενα βακτηρια. Δεδομενου οτι η λιμνη εχει ηδη την απαιτουμενη ισορροπία, σε πόσο χρονο θα πρεπει να υπολογιζω ότι θα είναι ετοιμες οι καλλιεργειες στο φιλτρο; Φτανουν μερικες μερες, ωστε να το χρησιμοποιησω μετα στο καδο με τα ψαρια ενοσω φτιαχνω τη λιμνη;
Και στο αρχικο θεμα τωρα, πηγαινοντας σημερα το ειδα... Δεν ξερω αν ηταν το ιδιο φιδι -ισως και οχι γιατι θυμαμαι πως κοκκινοφερνε αυτο που ειδα στην αρχη- αυτο ήταν πάντως σιγουρα ενα νεροφιδο νατριξ-νατριξ που κολυμπουσε και μολις με ειδε βγηκε και κρυφτηκε. Προλαβα ομως να το δω πολυ καθαρα ωστε να σιγουρευτω για το ειδος του... Ειδικα οι παραλληλες γραμμες που διατρεχουν ολο το μηκος του ειναι χαρακτηριστικες... Μικρο σχετικα σε μηκος (μισο μετρο) μου θυμισε μια μερα πριν απο δυο χρονια που γυρνουσα σπιτι κοντα στην Ισμαριδα λιμνη. Προκειται για μια προστατευομενη περιοχή αρκετα μακρια απο κατοικημενους χωρους ώπου η προσβαση μεχρι πριν λιγο καιρο ήταν δυσκολη. Τώρα έχει ασφαλτο περιμετρικα της στα νοτια και στα δυτικα της. Γυρνουσα λοιπον ενα καλοκαιριατικο απογευμα, αρκετα ζεστή μερα, είχε όμως βρεξει παρα πολυ το προηγουμενο βραδυ και το πρωι. Πλησιαζοντας στην περιοχή είδα κατι που δεν εχω ξαναδει ποτε μου... Πάνω στην ασφαλτο ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ μικρα νεροφιδα, ειχαν εγκαταλειψει τη λιμνη και λιαζονταν στην ασφαλτο. Ηταν τοσα πολλα που ηταν αδυνατο να μην τα πατησω οσο σιγα κι αν πηγαινα και προσπαθουσα να τα αποφυγω.. Ειχα μαλιστα μαζεψει και ενα για να μπορεσω να το αναγνωρισω. Δεν ξαναειδα κατι παρομοιο....

Οσο το νεροφιδο παραμενει στη λιμνη, υπαρχει κινδυνος για τα μικρα ψαρια;
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01567 seconds with 11 queries