Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #18  
Παλιά 05-06-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι Ηλια, σωστα μαντεψες, στην περιοχη της Μαρωνειας ειναι η λίμνη, περιοχή που εχει μεγαλο ενδιαφερον και ερπετολογικα μιλώντας.
Εχεις δικιο, οι χρωματισμοί μεταξυ ατομων του ιδιου ειδους μπορει να διαφερουν και δεν ειμαι ειδικος να μπορω να τα ξεχωρισω..
Σε οτι αφορα τη λιμνη, -ευτυχως ( ; ) - δεν το ξανασυναντησα.
Το κατάλαβα μόλις μου έδειξες φίδι με παρόμοιο χρωματισμό που μόνο ο Λαφιάτης του είδους elaphe sauromates έχει στην Ελλάδα. Πολύ όμορφο φίδι, μέχρι στιγμής δεν έχω δει από κοντά. Για το φίδι της λίμνης σου μην ανησυχείς πάντως, τα "επικίνδυνα" φίδια που μπορείς να συναντήσεις εκεί είναι οι οχιές και αν έριξες μιά ματιά στο http://www.herp.it/indxViper.htm για τις Vipera ursinii, Montivipera xanthina και Vipera ammodytes θα δεις ότι είναι πολύ χαρακτηριστικά φίδια και μπορείς να τα ξεχωρίσεις αμέσως.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από japetus Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειχα φωτογραφικη ευκαιρη και ετσι δεν ξερω αν οι επομενες θα σε βοηθησουν καθολου, ειναι απο κινητο και out of focus...
Οι φώτο δεν βοηθάνε και τόσο αλλά μου κάνει περισσότερο για Dolichophis caspius (Έφιος ή Αστραπόφιδο) χωρίς να αποκλείω τον Σαπίτη. Ένα από τα δύο σίγουρα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01425 seconds with 11 queries