Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 13-10-10, 10:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex_mar Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικα δεν με απασχολουν τοσο τα watt γιατι τα φυτα που εχω ειναι χαμηλων απαιτησεων απλα εχω την εντυπωση (απο οσο εχω δει σε RIO 400 πχ) οτι με Τ5 εχει πιο καθαρο και εντονο φωτισμο δηλαδη απο θεμα αισθητικης και μονο σκεφτομαι να βαλω Τ5
Οι Τ5 σου δινουν περισσοτερα βατ στο ιδιο μηκος λαμπας.
Δεν ειναι απαραιτητο οτι προσδιδουν και ποιοτητα φωτισμου.
Μπορεις και με αλλες λαμπες να εχεις ποιοτικο φωτισμο.

Αυτο που πρεπει να σε απασχολησει για να μη συναντησεις προβληματα, ειναι να υπαρχει ισορροπια στο ενυδρειο ακομα και στο φωτισμο.
Δεν μπορουμε πχ να βαλουμε 300 βατ λαμπες 20000 κελβιν, σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων γλυκου νερου και χωρις φυτα, ετσι απλα γιατι μας αρεσει η αισθητικη του.
Σε λιγο καιρο (για μερες μιλαμε) θα χαλασει απεριγραπτα αυτη η ομορφη αισθητικη της πρωτης μερας.

Στηνε το ενυδρειο σου με προοπτικη σε βαθος χρονου.
Ο φωτισμος να ειναι τοσος σε ποσοστητα και ποιοτητα, οσο χρειαζεται το καθε ενυδρειο ξεχωριστα.
Κανενα ενυδρειο δεν ειναι ιδιο με αλλλο. Ακομα και το ιδιο ενυδρειο με μια μικρη αλλαγη μπορει να γινει "αλλο" ενυδρειο" στη συμπεριφορα και απαιτησεις.
πχ εβαλα ενα καινουριο φυτο μονο καποτε στο ενυδρειο μου και για να "πιασει" αυτο το φυτο, αλλαξα τα παντα απο φωτισμο, λίπανση, εβγαλα αλλα φυτα κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01443 seconds with 11 queries