Θέμα: νεα λιμνη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 02-08-10, 11:13
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Γιώργο φυτά δεν ξέρω που μπορείς να βρεις, αλλά ξέρω ότι μπορώ να σου στείλω εγώ! Μην νομίζεις πως θα την πρασινίσεις στο φουλ αλλά θα είναι μια αρχή!
Στείλε μου π.μ. να συνενοηθούμαι για την αποστολή των φυτών! Με πρόλαβες που θα κάνω ένα μεγάαααααααααλο καθάρισμα-κλάδεμα και λυπόμουν να τα πετάξω!

Θέλει πολύ υπομονή, ακόμα κι ένα ολόκληρο χρόνο μέχρι να "ωριμάσει" η λίμνη σου και να γίνει ένας βιότοπος με τον δικό του κύκλο! Φυσικά θα συνεχίσει να εξελίσετε και να ωριμάζει πάντα αλλά μιλάμε για την βασική εμφάνηση και για το βασικό κύκλο-στρώσιμο του νερού.

Έχω και πολλά χρυσόψαρα να σου δώσω αλλά είμαστε μακριά και φοβάμαι τις ζέστες!

...και κάτι που θυμήθικα έτσι όπως είδα το νερό να πέφτει στις πέτρες. Ο παππούς μου μου έλεγε ότι πίνανε νερό από τα ποτάμια μόνο αν το ποτάμι είχε πολλές πέτρες. "Νερό που χτυπιέται σε πέτρες, και να λερωθεί μετά από 7 μέτρα είναι καθαρό μέχρι πόσιμο" έλεγε. Του το είχε πει και κάποιος που ήξερε από νερά, αλλά δεν θυμάμαι τι αντικείμενο είχε. Αλλά και με την νέα σύνδεση νερού δικτύου που κάναμε μας είπαν να βάλουμε μια πτερωτή όπου θα χτυπιέται το νερό, κι αυτό είναι που του δίνει καλή ποιότητα!

Τώρα μην νομίζετε πως μ' αυτό εννοώ πως δεν χρειάζονται φίλτρα! Άλλο το ένα άλλο το άλλο!

Ίσως αυτό το χτύπημα στις πέτρες να βοηθήσει πολύ στην ποιότητα του νερού! Βέβαια δεν θα έλεγα πως θα γίνει και πόσιμο, αλλά θα έχει καλή ποιότητα.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lucy : 02-08-10 στις 11:35
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01459 seconds with 11 queries