Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 10-06-09, 17:05
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ALKAR Εμφάνιση μηνυμάτων
και (όπως είναι φυσικό) οι ερωτήσεις συνεχίζονται:
1) τι σκοπός εξυπηρετείται με το να κλείσω το φίλτρο? δεν είναι αυτό επικίνδυνο για τα ψάρια?
2) το καπάκι του ποτηριού θα πρέπει να στερεωθεί κάπου, ή μπορεί να κινείται ελεύθερα στην επιφάνεια, παρασυρρόμενο από το ρεύμα του φίλτρου?
3) αν τελικά καταφέρω να πάρω απογόνους, τι πιθανότητες έχω να μου ζήσουν μερικοί αν δεν τους βάλω σε ξεχωριστό ενυδρείο (που δεν έχω)? οι ίδιοι οι γονείς μπορεί να γίνουν και παιδοκτόνοι?
να σημειωθεί πως το ενυδρείο είναι φυτεμένο και διαθέτει πολλά σημεία για να κρυφτούν τα ψαράκια.
απο τους λοιπούς κατοίκους του ενυδρείου, περισσότερο φοβάμαι τους αρλεκίνους, καθώς τους έχω δει σε δράση παλαιότερα (όταν είχα γέννες γκάπυ)
1. Ποιός είπε να κλείσεις το φίλτρο? Τα ψάρια αυτά θέλουν χαμηλή ροή μεν, αλλά και να υπάρχει ικανοποιητική κυκλοφορία στο νερό δε, ώστε να επιτυγχάνεται ο κύκλος του αζώτου.

2. Αν εννοείς τη βάση του ποτηριού, όχι. Το άνω μέρος θα κόψεις, ώστε να σχηματιστεί ένας κύκλος με ύψος περίπου 1 εκατοστό. Αν έχεις φυτά μέχρι και την επιφάνεια, εκεί θα πρέπει να στεραιωθεί, αλλά προσοχή ώστε η κάτω μεριά να είναι ελεύθερη.

3. Ελάχιστες πιθανότητες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01396 seconds with 11 queries