Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 09-09-11, 13:34
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω απολυτα !
Μεγαλη αναλυση και ανησυχια για τα zebra danio που στον φυσικο τους βιοτοπο τραβανε τα μυρια οσα απο τις δυναμεις της φυσης.
Την εποχη της ξηρασιας επιβιωνουν σε αποκομμενες λιμνουλες οπου η συνεχης εξατμιση ανεβαζει (οπως και στην περιπτωση σου) τις σκληροτητες.
Γενικα ειναι ενα ειδος ανθεκτικο και ευπροσαρμοστο και δεν πιστευω οτι ειναι απαραιτητη η διατηρηση αυστηρης σταθεροτητας στις τιμες νερου.
Μακαρι να ειναι ετσι...και εγω αυτο θελω να πιστευω. Αλλα το αναλυω τοσο πολυ, μιας και γεννηθηκαν στο δικο μου ενυδρειο και τα μεγαλωνω τοσο καιρο (ειναι 83ων ημερων για την ακριβεια) σε 7,5 ph και ισως αυτη η αλλαγη να μην τους κανει καλο. Απο εκει και περα, σιγουρα ειναι ανθεκτικα ψαρια και το ξερω και σε πειραματα εχω διαβασει οτι τα χρησιμοποιουν αλλα απο τη φυση μεχρι τα zebra danio του ενυδρειο μας, δεν υπαρχει διαφορα? Βεβαια μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια, οπως πριν παιζουν και χαιρονται, αλλα και χρυσοψαρο να δουμε σε γυαλα χωρις φιλτρο κλπ, παλι δεν νομιζουμε οτι χαιρεται και ας τραβαει αυτο τα μυρια οσα?

Και ακομα, κανω αυτη τη συζητηση για να μαθω κιολας αν στο μελλον μου τυχει κατι παρομοιο με αλλα ισως ψαρια που μπορει να εχω τοτε, να ξερω πως θα μπορεσω να αντιμετωπισω την κατασταση.

Mετρησα και το νερο της βρυσης οπως λεω πιο πανω ναι, και μου εδειξε gh 7 kh 6 και ph 7,5. Oι μετρησεις εγιναν με τα ιδια τεστ που εγιναν και στο ενυδρειο (gh-kh χαρτακια jbl 6in1) και ph με sera υγρο.

Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας και συγνωμη αν σας ζαλιζω.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01528 seconds with 11 queries