Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #14  
Παλιά 17-05-08, 18:54
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ ένα σχέδιο.Απο οτι βλέπετε σε μία φωνία θα υπάρχει ένα κενό με λίγο χαλίκι και χωρίς υπόστρομμα για να κρύβονται οι γαρίδες οταν θα είναι μικρές.Σκέφτομαι για γαρίδες cherry ή κάτι μπλε που έχει το pet boom.Μπορείτε να μου πείτε μεγάλα και εύκολα φυτά να βάλω και να μην χρηάζονται τίποτα ιδιαίτερο αφού δεν έχω σκοπό να αλλάξω λάμπα.Σκέφτομαι να βάλω γρασίδι και στο βραχάκι και στην πετρούλα.Τώρα όμως το πρόβλημα θα είναι το καλοκαίρι που θα λείπω 2 μήνες.Πως θα γίννται οι αλλαγές αφού θα είμαι μακριά {Πύλος} και ποιος θα ρίχνει τα λιπάσματα.Έχω όμως και ευτυχώς αυτόματη ταίστρα.Παιδιά ξεχασα να πω πως δίνεται και ενας πλέκο 6-7 εκατοστά.
Λοιπόν έχουμε και λέμε.
Red cherry shrimps να μην βάλεις επειδή είναι από τα μικρότερα είδη γαριδών και θα γίνουν μεζές για τα κριμπς.
Συνήθως τέτοιες γαρίδες μπαίνουν σε ενυδρεία μόνο για αυτές.
Όταν λέμε στα προηγούμενα ποστ γαρίδες εννούμε τις γαρίδες αμάνο...caridina japonica
Το γρασιδάκι δεν νομίζω να σου πιάσει γιατι ο φωτισμός σου είναι ανεπαρκής.
Μερικά εύκολα φυτά γρήγορης ανάπτυξης που κυρίως θα τρέφονται από το φύλλωμα και όχι από τις ρίζες θα ήταν η πιο κατάλληλη επιλογή για να μην χρειαστείς και υποστρωμα.
Άμα βάλεις εύκολα φυτά λυπάσματα δεν θα χρειαστεις.
Αν η υχθιοφόρτιση είναι χαμηλή και το φίλτρο σου έχει καλό βιολογικό υλικό με μία γενναία αλλαγή νερού πριν φύγεις δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

Αυτά από εμένα και καλή συνέχεια.

Φιλική συμβουλή...το στήσιμο του ενυδρείου σου άστο για μετά τις εξετάσεις...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01781 seconds with 11 queries