Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 21-04-08, 19:24
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Cool low tech - low maint

επιτέλους με περηφάνια παρουσιάζω το νέο DIY ενυδρείο μου το οποίο είναι κατασκευασμένο αποκλειστικά για τα κλαδέματα μου (αν και για κάποιο διάστημα θα λειτουργήσει και ως αρένα - μονομαχογεννήστρα). Ο σκοπός μου είναι αφού το στρώσω και βάλω υποστρώματα κτλ να πετάξω μέσα τα διάφορα κλαδέματα και να δω τι γίνεται με το φυσικό φως. Διαθέτει μόνο ένα φίλτρο περίσσεμα από παλιότερο ενυδρείο και ένα θερμοστάτη. Φως προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω μόνο το φυσικό και καπάκι δεν προβλέπεται. Είμαι περίεργος να δω τι είδους άλγες θα αναπτυχθούν ....

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ένα μοπάνι με java& riccia, java σε μπομπονιέρα , microsorum pteropus το οποίο ξηλώθηκε βάναυσα από λάβα αλλά δίνει καινούρια φύλλα έστω κι αν έμεινε μια ξερή ρίζα, κάπου ίπταται μια valisneria marmor και σκοπεύω να βάλω και micranthemum umbrosum και κάποια stems από egeria densa. Θα χρησιμοποιηθεί λεπτόκοκκο χαλίκι διαμέτρου < 1mm και προβληματίζομαι ακόμα για το αν θα χρησιμοποιήσω υπόστρωμα ή όχι. Σε περίπτωση που τελικά βάλω υπόστρωμα θα είναι τύρφη αναμεμιγμένη με ξεραμένα φύκια θαλλάσης (σου λέω της άλγης το κάγκελο ).
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  21042008.jpg
Εμφανίσεις:  541
Μέγεθος:  116,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01474 seconds with 12 queries