Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 13-07-06, 11:28
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Angry

Καταρχάς συγνώμη που θα σας κακοκαρδίσω ξανά ανοίγοντας αυτό το θέμα αλλά εχθές είχα μία συζήτηση σχετικά με την θανάτωση των προς σφαγίαση ζώων … είτε πρόκειται για την γούνα είτε για το κρέας … με τον αδερφό μου ο οποίος σπουδάζει στο Βελιγράδι Κτηνίατρος …

Η αλήθεια είναι ποιο σκληρή από ότι νομίζαμε !! !! !!

Καταρχάς … Γαύρος πάρε τον φίλο σου και πες του ότι αυτά που σου είπε είναι (δεν θα την πω την λέξη που μου έρχεται στο μυαλό αλλά αρχίζει από Π κεφαλαίο), συμπάθαμε …
λοιπόν ο μοναδικός λόγος που τα ζώα τα γδέρνουν ζωντανά είναι γιατί βαριόνται να το κάνουν σωστά …
γιατί τους τρώει περισσότερο χρόνο …
γιατί είναι δύσκολο να σκοτώσεις ένα ζώο χωρίς να σημαδέψεις την γούνα και δεν θέλουν να το ρισκάρουν !!
γιατί δεν θέλουν να πάρουν τα κατάλληλα μηχανήματα που κοστίζουν !!

Η γούνα δεν χάνει τίποτα αφού έχει πεθάνει το ζώο … πόσο μάλλον άμα έχει αφαιρεθεί αμέσως μετά τον θάνατο … ΑΠΛΑ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ !!!

και για να το καταλάβετε και εσείς, η διαδικασία κανονικά σύμφωνα με τα εγχειρίδια της ΕΕ είναι η εξής …

το ζώο θανατώνεται με ηλεκτρική εκκένωση ( ο θάνατος επέρχεται σχεδόν ακαριαία !! ) βάζοντας του ένα ηλεκτρόδιο στο στόμα και ένα στο πρωκτό … αν το ζώο δεν τελειώσει με την πρώτη προσπάθεια η διαδικασία γίνεται ξανά και ξανά !!
στην συνέχεια γδέρνουν το ζώο.
Στην περίπτωση που το ζώο δεν ήταν νεκρό αλλά απλά αναίσθητο είναι υποχρεωμένοι να το θανατώσουν με άμεσο τρόπο αμέσως μόλις το αντιληφθούν !!

ΕΤΣΙ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ … Και όλα τα αλλά είναι απλές δικαιολογίες που τις εφηύραν κάποιοι είτε για να νιώσουν οι ίδιοι καλύτερα είτε για να κάμπτουν τις αντιδράσεις των άλλων !

Και πάλι συγνώμη !!

Ps. Γαύρος τίποτα προσωπικό με τον φιλαράκο σου … αλλά πραγματικά θα ήθελα να μάθω τι θα σου απαντήσει άμα του πεις ότι η γούνα δεν παθαίνει τίποτα … (επιστημονικά αποδεδειγμένα) αν το ζώο έχει πεθάνει … ιδίως μέσα σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα??
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lsourtzo : 13-07-06 στις 11:34
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02961 seconds with 11 queries