Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 04-01-12, 10:55
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε για κάποια είδη οι γέννες είναι αλάνθαστο κριτήριο για το ότι οι συνθήκες που ζουν είναι ιδανικές.
....για τα λαμπίτος (ειδικά) αλλά και για τα αφρικάνικα πετρόψαρα γενικότερα κατά την ταπινή μου άποψη δεν αποτελεί κριτήριο

Τώρα γιατί κάποιοι ακόμα το παλεύουν.....προσωπικά δεν ξέρω κανέναν που να έχει λαμπίτος (αρσενικά και θυλικά εννοείται) σε καλές αναλογίες (αριθμητικά) και να μην έχει δει γέννες
.....φυσικά από την άλλη μπορεί και απλά να έτυχε.
.........τα δικά μου πάντος δεν θεωρώ ότι τα έχω βασιλιάδες (αντίθετα μάλιστα ψιλοπαραμελημένα είναι αφού το ενυδρείο είναι στο πατρικό μου και 2-3 φορές το μήνα τα περιποιούμε, το ενυδρείο είναι μόλις 120 λίτρα ....κάτω από το όριο δηλαδή!)....τα έχω τώρα ένα, ενάμισι χρόνο και μου έχουν γεννήσει 3-4 φορές (απ'όσες πρόλαβα να δω τουλάχιστον)
...άρα καταλαμβαίνεις γιατί δεν λέω ότι οι γέννες είναι κριτήριο.

Τώρα για τις συμπεριφορές.....και μόνο το γεγονός ότι μειώνεις την επιθετικότητα τους, είναι αλλαγή συμπεριφοράς.
Ένας τρόπος για να μειώσεις την επιθετικότητα, είναι να τα κρατάς σε σωστό αριθμό, παρέχοντας ταυτόχρονα αρκετές κρυψώνες για όλα τα ψάρια (και αυτός είναι και ο ενδεδειγμένος τρόπος κατά τη γνώμη μου)
Ο άλλος είναι να γεμίσεις το ενυδρείο ψάρια, έτσι ώστε το τελευταίο που τα απασχολεί είναι να οριοθετήσουν περιοχή και να την προστατεύσουν (αφού κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατο να γίνει).....επίσης η επιθετικότητα σε αυτή την περίπτωση (από ότι έχω παρατηρήσει δηλαδή σε παρόμοια ενυδρεία) δεν μειώνεται....απλά μοιράζεται δεξιά και αριστερά οπότε δύσκολα ένα ψάρι στρεσάρεται τόσο που να του δημιουργηθεί πρόβλμα.

....τα πιο πάνω με κάθε επιφύλαξη αφού στηρίζονται στα όσα έχω εγώ δει τον τελευταίο 1,5 χρόνο που ασχολούμε και με τα αφρικάνικα.....ίσως έχω λάθος, ίσως απλά να έτυχε!
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01580 seconds with 11 queries