Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #52  
Παλιά 24-01-11, 00:35
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

ΘΑ έλεγα ότι προσπαθείτε να πείτε τα ίδια απλά έχοντας άλλη προσέγγιση. Εν πάση περιπτώσει η D3Χ δεν έχει full auto exposure όπως φαίνεται στις επόμενες εικόνες στο dial τόσο της 3100 όσο και της D90 το γνωστό πράσινο σηματάκι. Όπως είναι γνωστό στο πρόγραμμα αυτό όλα (σχεδόν) καθορίζονται αυτόματα μαζί και η ευαισθησία iso κάτι που δεν γίνεται στο program mode. Όπως αναφέρεται στην D5000: Fully automatic exposure mode configures the camera to make most of the decisions for you, for example you can't set flash compensation, white balance, metering mode or image parameters. Βέβαια αν θέλεις μπορείς να πειράξεις πράγματα όπως Sensitivity (Auto, 100 - HI 1.0), AF Mode (AF-A, MF), Active D-Lighting (on/off), AF area mode (Closest subject, Dynamic area, Single area, 3D tracking) κλπ κλπ.
Δεν βλέπω κανένα λόγο να αρπάζεστε λοιπόν μια και προφανώς υπάρχει διαφορετική αντίληψη για το τι είναι auto. Για μένα, αλλά και για τον prospathw, auto σημαίνει full auto exposure κάτι που με αυτή την έννοια δεν υπάρχει στην D3X.
Και πράγματι είναι αλήθεια φίλε diaton101 και θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου ότι η λειτουργία program είναι συνηθισμένη λειτουργία επαγγελματιών φωτογράφων ειδικά σε συνθήκες πόλης ή flash αλλά δεν νομίζω ότι χρησιμοποιούν τόσο συχνά το full auto exposure (πράσινο).
Τέλος πάντων νομίζω κι εγώ ότι ο Τηλέμαχος πραγματικά πήρε μια γεύση των δυνατοτήτων και των δρόμων που του ανοίγονται με μια τέτοια μηχανή αφού αυτή προκαλεί ακόμη και κόντρες σε ένα ενυδρειακό φορουμ !
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  topcontrols-001-3100.jpg
Εμφανίσεις:  301
Μέγεθος:  33,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  topcontrolsleft-d90.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  29,9 KB  
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02504 seconds with 12 queries