Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #21  
Παλιά 03-01-14, 17:02
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κασσανδρα Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθω οσο μπορω καθως δεν εχω και ιδιαιτερες γνωσεις...το θεμα με τα ψαρια ειναι τα black phantom δεν δεχονται κανενα ψαρι μεσα στο ενυδρειο περαν των ηδη υπαρχοντων και ειδικα του ειδους τους(μεχρι και το cae τρωει ξυλο),εχω προσπαθησει αρκετες φορες εδω και 2 χρονια που τα εχω αλλα τα κυνηγανε και σε 2-3 μερες τα αποτελειωνουν και τα λυπαμαι...οποτε εγκατελειψα την προσπαθεια!Οσο για τους ροδοστομους καταλαθος ηρθαν σε μενα αφου η ξαδερφη μου εκανε ενα τεραααστιο λαθος...πηρε 7 ροδοστομους και τους εβαλε μεσα σε ενα ενυδρειο με αγγελοψαρα...το ενα δυστυχως δεν το προλαβα και ετσι τα πηρα και τα εβαλα στο δικο μου..Ευτυχως δεν ειχαμε πολλες μαχες και ετσι εμεινα με αυτα τα ψαρια!!
Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τι ακριβως πρεπει να κανω για να βελτιωσω την ποιοτητα του νερου μου?
Κανείς μας ΔΕΝ γεννήθηκε με τις απαραίτητες γνώσεις (με κάποιο τρόπο τις αποκτήσαμε... κι' εγώ μέσα στη λίστα είμαι)... εσύ τουλάχιστον τώρα τις έχεις διαθέσιμες και με λίγο ψάξιμο στο forum, θα βρεις όλες τις απαντήσεις που χρειάζεσαι, για να βελτιώσεις την κατάσταση.
Το ενυδρείο είναι μικρό και σύμφωνα με το μέγεθος του... θα πρέπει να βάλεις και τον ανάλογο αριθμό ψαριών που μπορεί να φιλοξενήσει (ελέγχοντας από ΠΡΙΝ το τελικό τους μέγεθος και τον αριθμό τους, ώστε να ΜΗΝ έχεις προβλήματα στο μέλλον). Εν προκειμένω πρέπει να αποφασίσεις... τι θα μείνει... και τι θα φύγει.... ώστε να έχεις μια σωστή "ψαροσύνθεση".
Το φίλτρο ΔΕΝ είναι αρκετό όταν απλά προτείνεται περίπου για τα λίτρα του (πχ. έχεις ένα ενυδρείο 100 λίτρων και του τοποθετείς ένα φίλτρο που αναγράφει για 80 μέχρι 150 λίτρα)... αλλά θα πρέπει να γυρίζει το νερό σου αρκετές φορές περισσότερο ανά ώρα (μπορείς να διαβάσεις στα σχετικά κεφάλαια, που αφορούν τα φίλτρα και τα υλικά τους στο forum... και θα καταλάβεις τι εννοώ).
Σε ένα μικρό ενυδρείο όταν τοποθετείς ένα εσωτερικό φίλτρο... "κλέβεις" σημαντικό μέρος από τον ήδη λίγο χώρο, που διαθέτεις για τα ζωντανά σου. ΑΝ αυτό το συνδυάσεις με την καλύτερη απόδοση ενός εξωτερικού φίλτρου (λόγω χωρητικότητας περισσότερου όγκου υλικών)... καταλαβαίνεις ότι θα έχεις πλεονέκτημα.
Ενυδρείο σε λειτουργία ένα χρόνο... και να μετράς ΝΟ2... δείχνει ότι κάτι ΔΕΝ πάει καλά.-
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01743 seconds with 11 queries