Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 17-09-10, 19:19
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Smile

φιλε drbig, ακριβως οτι γραφεις και σκεφτεσαι, ειχα κι εχω κι εγω στο μυαλο μου και συμφωνω και σε "πιανω" απολυτα!!προσωπικα εχω φυγει 2-3 φορες απο τη μαγεια του χομπι μας, μιας και σε αρκετα post ανθρωπων που υποτιθεται αυτο ονομαζονται γνωστες,βρηκα λαθη και παραξενιες!γι'αυτο εχω και πολυ καιρο να postαρω!οχι πως εγω ειμαι καποιος και κατεχω τη μαγεια της φυσης ή εχω τη γνωση του θεου, ο οποιος επλασε το κοσμο εν σοφια..αλλα μαθαινοντας και παρατηροντας αποκτω αποψη καλος ή κακως! πολλα απο τα παιδια εδω μεσα εχουν τρομερη εμπειρια και τους ευχαριστω αλλα... δε μπορεις να λες σ'ενα αρχαριο πως χρειαζεσαι 400λιτρα δεξαμενη για μερικα χρυσοψαρα,γιατι θα σου πεταξει το τιγανι στο κεφαλι, με το οποιο θα προτιμισει να τα τιγανισει καλυτερα!!! δηλαδη με αυτη την εννοια,πρεπει να ειμαστε ολοι γονοι πλουσιων,ωστε να απολαυσουμε μερικα ψαρακια στο σαλονι μας, γιατι μερικες χιλιαδες ευρω θα μας χρειαστουν σιγουρα!! στο σαλονι μας ειπα??!!χμ..ειναι ή οχι απανθρωπο τελικα, να εχεις ενα τροπικο υφαλο που βρισκεται στα νησια φιτζι καπου μεσα σ'ενα διαμερισμα της αθηνας?! ε θα μου πειτε τους φτανει ενα 300αρη ενυδρειο με κουραρισμενο βραχο ωστε να ζησουν ομορφα!ναι ε?δηλαδη μερικοι ανθρωποι που ασχολουντε αντιστοιχα με πτηνα και εχουν ενα μεγαλο κλουβι,το ιδιο δε λενε?!ναι μα ενα πτηνο μικρο ή μεγαλο θελει χιλιομετρα..κλουβιου για να νιωσει ανετα!ομως εμεις το περιοριζουμε κι αυτο συνηθιζει!δυστυχως.. το ιδιο συμβαινει και με τα ψαρια καθε ειδους που εχουμε σπιτια μας!ναι τα αγαπαμε!ναι θελουμε τις καλυτερες συνθηκες γι'αυτα!μα απο τη στιγμη που ΔΕΝ βρισκονται στη φυση,τοτε οτι και να κανουμε,παραμενουν πολυτελεις φυλακισμενοι!!!και σιγουρα ο καθε ενας απο εμας εχει συμβαλει στη καταστροφη υφαλων και αλλον οικοσυστηματων,λογο της αγαπης μας προς αυτους! γι'αυτο περα απο τη συμβατοτητα καθε ειδους,τις παραμετρους ph,gh,kh,θερμοκρασια,που πρεπει οπωσδηποτε ολοι να κραταμε,ας μη γινομαστε ακραιοι!διαφορετικα ας πηγαινουμε να τα βλεπουμε εμεις στο φυσικο τους περιβαλλον!να ΜΗΝ περνουμε απο τα μουτρα κανενα!βλεπω κατι απαντησεις που χριζουν διαγραφης,αλλα η elite(αρα υπαρχει?)συνεχιζει τη πλακα! πολλες φορες διαβαζω post που εχουν να κανουν με αναπαραγωγες και φρικαρω! θελεις ενα κοινωνικο ενυδρειο(1),ωστε να ξεχωρισεις π.χ ενα ζευγαρι απο 6-8 σκαλαρια,μετα θελεις ενα αλλο(2) για να βαλεις μεσα τα υπολοιπα,διοτι δε θα χωρανε στο 200αρη σου(!!!!) ολα μαζι,αλλο ενα για ενυδρειο αναπαραγωγης (3) και αλλο ενα(4) στα σιγουρα για το γονο,οποιος θα μεγαλωσει και τι θα τον κανεις αν δεν τον χαρισεις?!το συνολο 4!!! και ολα αυτα εννοουνται και ουτε λογος για οτιδηποτε αλλο!με λιγα λογια οταν το ακουει καποιος αυτο,τρομαζει!παιδια εχω δει μονομαχο να αναπαραγεται σε μεγαλη..γυαλα!ναι γυαλα!και ειναι κακο αυτο?εν μερη ναι,αλλα και σε 60αρη να μπει,παλι δεν βρισκεται στη φυση!και στη τελικη δε βλεπω κανενα να ασχολειται,γιατι οι μονομαχοι πουλιουνται απο ασχετους ως μη τροπικο ψαρι,αρα και χωρις θερμοστατη ή γιατι οι εμποροι πουλανε ψαρια οπως τα αγαπημενα μου oscar,ενω ολοι ξερουμε πως οντως αυτα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα!αλλα ασχολουμαστε μα καποιον που εχει 60αρη φυτεμενο με 4 σκαλαρια! ε ψιτ φιλε,θελεις 400αρη!μα τι λεμε τωρα?! λεμε σε ολους τους μοντερεητορ,που κανουν σε πλαστικα 15λιτρα γλαστρολιμνες μπραβο,ενω αν το κανω εγω θα φαω φαπα!γιατι?ειμαι εκτος καποιας κλικας ή ειμαι ασχετος?!κι αν ναι,ειμαι που το ξερεται?! εχουν χαθει πολλοι απο το χομπι μας γι'αυτο το λογο και ειναι κριμα! ασε που τελικα σχεδον κανεις δεν ειναι ιχθυολογος,ωστε να ξερει τα παντα και να ειναι η δουλεια του(δε θελω να θιξω post που φασκουν και αντιφασκουν ή χωρις απαντησεις)ολοι χομπιστες ειμαστε και μαθαινουμε απο την εμπειρια! και δε θελω να ξεκατινιαστουμε!!απλα συμπληρωνω κι εγω ενα παραπονο που εχω..γιατι υπαρχουν γνωστες και τους σεβομαι και τους παρακολουθω! φιλικα προς ολους!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01937 seconds with 11 queries