Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 17-09-10, 13:22
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ρε παιδια κοιτάτε το δεντρο και χάνετε το δάσος. Και Χάρη δεν παρεξηγήθηκα με κανέναν.

Αλλά Αγνοείτε επειδηκτικά αυτά που λέω περι πραγματικότητας..

Παραθέτω..:


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και δεν μπορω αυτη την στιγμή, θα επιχειρησω με ολες μου τις δυνάμεις να σας κανω ban απο το να γράφετε στο ιδιο θεμα...
Τα γράφω σε κάθε νέο θεμα αρχαρίου, πάρτε τις ορέξεις σας και μεταφέρετε τες σε άλλο θέμα, όπως έκανα κι εγω. http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40763
Που πληροφοριακά ξεκίνησε απο αντιπαράθεση δικιά σου συνονόματε...
Εφ όσον το θέμα δεν εξαντλείται, γιατι να χαλάμε τα ποστ των παιδιών που θέλουν ενημέρωση?
Πληροφοριακά Συμφωνώ με τον Συνονόματο ως ιδέα αλλά συγκλίνω με τον Κώστα ως πρακτική και δυνατότητες που έχουμε οι περισσότεροι..

Ας το πάρουμε απόφαση, οι περισσότεροι μας ζούμε σε μεγαλουπόλεις μέσα σε κλουβιά! Δεν γίνεται να πάρουμε μεγάλα ενυδρεία, πάιρνουμε κάτι που να χωράει στα 65τμ μικτά που νοικιάζουμε για να μείνουμε εγω, η γυναίκα μου, τα 3 μου παιδιά, τα πεθερικά και το κακό συναπάντημα....
Δεν γίνεται επειδή ζουμε στην πόλη και έχουμε 100 λίτρα ενυδρείο ή 110 να βάζουμε μόνο γκάπι και τα συναφή... Απλά ΔΕΝ γίνεται.. δεν ιφύσταται φόρουμ έτσι, να πάμε να κάνουμε γκαποσυλλογο .. Or something..

Ευχαριστώ, πάω στη δουλειά...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
Χάρη, (σαν να γράφω στον εαυτό μου)
Επειδή το 90% των hobby-στων έχει 110 η λιγότερα ή ας πούμε κάπου εχεί,
δεν μπορούμε να τους λέμε οτι το 98% των ψαριών που πωλούνται στο εμπόριο δεν κάνουν για τα λίτρα τους. Απλα και μόνο αυτό.Δεν γίνεται απο 100 χομπίστες οι 90 να έχουν μόνο γκάπι, και εμείς οι παλαβοι να απολαμβάνουμε τα υπολοιπα, γιατι έτσι καταντάει.
Γινόμαστε ιδιαίτερα δογματικοί κάνοντας το ιδεατό κανόνα, και αυτό έχει αρνητικές επιπτώσεις στο χόμπυ.
ΤΟ ιδεατό παραμένει ιδεατό. Πρέπει όμως να είμαστε και πραγματιστές.
Εσυ μπορεί να μπορείς να προσφέρεις ιδεατες συνθήκες χώρου στα ψάρια που παίρνεις, αλλά πρέπει να μην αποθαρρύνουμε και τον άλλο στελνοντας τον στα γκαπι..

ΔΕΝ διαφωνώ μαζί σου , και το δήλωσα, απλά ως πρακτική αν το καλοδείς είναι ουσιαστικά πολύ δυσκολα εφικτό. Εγω δεν θα είχα ποτέ μου σκαλάρια στα 200 λιτρα συμφωνα με το ιδεατό, γιατι τα σκαλάρια πάνε σε κοπάδι και άρα θέλουν 700 λίτρα και πάνω (για να χεις καμια ντουζίνα...) όμως το εφικτό είναι να έχω ένα ζευγάρι στα 200 λίτρα, με καλές συνθήκες ,και ας μη δω ποτέ μου την κοπαδιαστή συμπεριφορά τους... Ξέρω οτι το χάνω αλλά προκειμένου να εβαζα 2-3 σαλιγκάρια ,3-4 γαρίδες, ενα χαρεμάκι γκάπι και έναν μονομάχο στο 200λιτρο, βάζω ότι καλύτερο μπορώ και διατηρώ κάποια αξιοπρέπεια στο ενυδρείο μου.

Νομίζω οτι με αυτό το πνέυμα πρέπει να προσεγγίζουμε τους αρχάριους που ζητάνε συμβουλές. Στην τελική δεν μας ζητάνε τι ΔΕΝ μπορουνε να βάλουν μέσα, αλλά τι μπορούνε να βάλουνε...

Και ας μην ξεχνάμε οτι το μη χείρον, βελτιστον....
-------------------------
P.S. ΑΝ πάρεις τελικά τον γίγαντα ενυδρείο 1400 λτ, σε κανα 2 χρονάκια πουλα το μου Plz που θα έχω χώρο να το βάλω....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΙατι ρε Χάρη μπορείς να πεις 20-25 ψαράκια σμήνος?
ΟΧΙ

Σμήνος ψαριών είναι εκατοντάδες ψαράκια..
Κοπάδι ψαριών είναι λιγότερα αλλά και πάλι είναι αρκετές δεκάδες.
Για την φύση μιλάμε πάντα.

Κάναμε συμβιβασμούς, ονομάσαμε τα 20 ψάρια σμήνος για να τα χωρέσουμε στα ενυδρεία μας. ...

Ολα τα άλλα είναι να 'χαμε να λέγαμε..
να παραθέσω κι απο παλιότερα post?

Εφ όσον κάνουμε που κάνουμε το μεγαλύτερο συμβιβασμό να πάρουμε τα ψάρια απο τους φυσικούς βιοτόπους τους και να τα βάλουμε στο σαλόνι μας,

Εφ όσον αυτό το ονομάσαμε χόμπυ

Εφ όσον μικρύναμε τα σμήνη και τα κάναμε απο 100αδες-1000αδες που είναι σε 20 τεμάχια

Εφ όσον τους ορίζουμε θερμοκρασία καθώς και το πότε είναι η μέρα και η νύχτα,

Εφ όσον τους λέμε τι θα φάνε και πότε θα το φάνε

Εφ όσον τα αναπαράγουμε κατα βούληση και όπως γουστάρουμε

Εφ όσον τα βάζουμε σε κοινωνικά με είδη ψαριών φυτών, χώματος πετρών και ξύλων που δεν θα συναντούσαν ποτέ στην φύση

Μας πειράζει ρε παιδιά που θα βάλει κάποιος ξιφοφόρο σε 80εκατοστα ενυδρείο και το κάνουμε και θέμα τριών σελίδων??

Να το πω ωμα...Ρε μήπως δουλευόμαστε?

Τυγχάνει Χαρη να εμπλέκεσαι άμεσα σ αυτά τα θέματα που παρέθεσα παραπάνω, αλλά ΔΕΝ αναφέρομαι σε εσένα ειδικά. Και στην τελιή ρε παιδιά και προσεξτε με παρακαλώ, ΔΕΝ διαφωνώ με το να μπουν οι ροδόστομοι σε 200 η 300 λιτρα και πάνω. Απλα Λέω οτι είναι ΑΝΕΦΙΚΤΟ για το 90% των ενυδρειόφιλων.

Ολοι αυτοι που δεν " πληρουν " τις προυποθέσεις δηλ, θα παιρνουν 1 χαρεμακι γκαπι, 2 μηλοσαλίγκαρα, 1 μονομάχω και 3-4 τσερυ μετα απο 2-3 μήνες???

ΥΓ, Ποιος σας είπε οτι τα κριμπένσις ζουν σε 60 λίτρα? η τα κακατοο? τα μέτρησε κανένας στους βιοτόπους τους και είδαν οτι ζουν σε 60 λιτρα νερό όλη τους την ζωή, και τα προτείνουμε για τα μικρά ενυδρεία??

THINK OUTSIDE THE BOX...


ΥΓ2, Ο επομενος που θα απαντησει, ΑΣ απαντήσει Πρωτα στις ερωτήσεις μου και μετα να εκθέση άποψη παρακαλώ.. απλα για να μην νοιωθω οτι με αγνοείτε.....
-------------------------
Και για όσους ΔΕΝ έχουν δει σμηνόψαρα έτσι είναι...



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 17-09-10 στις 13:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02573 seconds with 11 queries