Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 01-02-14, 13:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nospanos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού παίζεις σε τέτοια επίπεδα φωτισμού φυσικά και δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις . Το συγκεκριμένο είναι "ιδιότροπο" αλλά αν σου ευδοκιμήσει είναι πανέμορφο φυτό!
Και κρυπτοκορίνα μπορείς να βάλεις αλλά καλύτερα επέλεξε μια σχετικά πιο απαιτητική, όχι από τις εύκολες, διότι μια εύκολη δεν αποκλείεται να σου πνίξει το ενυδρείο. Σ' εμένα η Cryptocoryne X Willisii με φουλ θρεπτικό νερό έχει μικρό προς μέτριο μέγεθος θα έλεγα..
Πάνο με τη Cabomba Caroliniana έχω ένα απωθημένο, όσες φορές είχα βάλει στο μεγάλο (πριν το φέρω κάπως στα ίσα του) τις έχανα μέσα σε λίγες ημέρες, έσκαγα από το κακό μου, και για αυτό φοβόμουνα να ξαναβάλω για να μη τις χάσω. Πριν μερικές βδομάδες βρέθηκαν 2-3 κλαδέματα από ένα φίλο, και τα έβαλα, δεν θα το πιστέψεις αλλά ακόμα και τα κλαδέματα που τα σκέπαζε η ανούμπια πήρανε τα πάνω τους, μεγαλώνανε με 1000, και πήγα και αγόρασα 2 ματσάκια και τα έβαλα το προηγούμενο Σάββατο που έκανα τη μεγάλη "ανακαίνιση" στο μεγάλο ενυδρείο, πήραν την ανηφόρα και αυτά, και σε μία βδομάδα πήρανε 3-4 πόνους, και να σκεφτείς ούτε καν έχουν ριζώσει (τι ρίζες να βγάλουν σε μία βδομάδα), για αυτό σε λίγες ημέρες θα κόψω και θα βάλω και στο μικρό. Για πιο απαιτητικά φυτά όμως στο μκρό δεν νομίζω πως θα γίνει κάτι, μη ξεχνας πως στο μκρό δεν βάζω τίποτα, μόνο τα νιτρικά από τις γαρίδες και το φαι που ρίχνω, και δεν θέλω να βάλω τίποτα, θέλω έτσι μόνο του ότι κάνει. Το μικρό είναι ομορφούλικο και πολύ ξεκούραστο, μόνο τάισμα και αλλαγές νερού , και αναγκαστικά και κλάδεμα όπως πάει, τίποτα άλλο. Δίνω πιο πολύ βάρος στις γαρίδες, δεν θέλω λιπάσματα και διοξείδια, αφού και έτσι πάει μια χαρά, δε θέλω να το πουσάρω.
Να σου πω και κάτι άλλο, οι γαρίδες που μου έδωσες σαν να κοκκινίζουν, χαχαχαχαχ, πολλές κόκκινες βλέπω μέσα και σαμαρωμένες, μήπως δεν τις φρόντιζες καλά και σε εμένα πήραν τα ίσα τους ? χαχχχαχ (Τέτοια να σου λέω ε).
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01618 seconds with 11 queries