Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 07-09-14, 07:24
g81gr Ο χρήστης g81gr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: heraclion crete
Μηνύματα: 601
Προεπιλογή

προσωπικά έχω φτιάξει ένα φωτιστικό με 3 βατ, 36 στο σύνολο... Μέγα βάσανο, κολλούσα όλη μέρα, βίδωνα άλλη μία, ξεγύμνωνα καλώδια κτλ μου έφαγε 3 μέρες με τα πολλά πάνω στον πάγκο εργασίας, οπότε δε το συνιστώ σε κανέναν... Αν θες να βάλεις 3 βατα, βάλε τα με driver τουλάχιστον, λίγο λιγότερος κόπος!!!
Από τη στιγμή που θα είναι 10 10βατα δεν πιστεύω να υπάρχει πρόβλημα στην ποιότητα του φωτός, αρκεί να μη βάλεις κάτι σε λιγότερο από 4 τεμάχια. καθώς τα λεντ παράγουν ευθύγραμμο φως, και δεν διαχέετε εύκολα. Π.χ. στο δικό μου με τα 10βατα, το οποίο δεν έχω ανεβάσει στο φόρουμ, έχει 3 μπλε και μέσα στο ενυδρείο υπάρχουν σημεία με σαφή πιο μπλε φωτισμό, και σημεία με λιγότερο μπλε. Φαντάσου τώρα να βάλεις και κόκκινα τα οποία φαίνονται πολύ έντονα στην επιφάνεια του νερού, είναι σα να το χρωματίζουν!!!
Τέλος, αν θες μπορείς να βάλεις περισσότερα από 10, π.χ. 15 αλλά να τα δουλέυεις στα 7,5 βατ ή στα 6 ή στα 9 ανάλογα τι θες σε απόδοση. Αυτό είναι πάρα πολύ απλό, θα πάρεις ένα τροφοδοτικό με voltage adjuster, αυτό σου δίνει τη δυνατότητα να ρυθμίσεις την τάση εξόδου του τροφοδοτικού άρα και την τάση στα λεντ και να τα δουλέψεις ανάλογα. π.χ. εμένα με τάση τροφοδοτικού 10,8 δουλεύουν στα 9,7 βατ. σε δοκιμές που έχω κάνει στα 10 βολτ αποδίδουν περίπου 6 βατ στα 11 10,3βατ, και στα 12 πάνω από 14βατ, αλλά δεν το δοκίμασα για πολύ ώρα.
Τα θετικά του να βάλεις πιο πολλά λεντ, αλλά με χαμηλότερη τάση είναι ότι θα έχεις καλύτερη διάχυση φωτός, και το σημαντικότερο λιγότερη θέρμανση!!! αν τα δουλέψεις στα 7 βατ, μπορείς σχεδόν να τα ακουμπάς!!! ενώ στα 10βατ, δεν το σκέφτεσαι ιδιαίτερα!!!
__________________


Πωλούνται κλαδέματα!!! A this, last yearr!!!
Τώρα πωλούνται Apple snails!!!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02490 seconds with 11 queries